Wirtualna ściana w robotach sprzątających – co to jest?

Automatyczne roboty samodzielnie przemieszczają się po całym mieszkaniu. Doskonale radzą sobie z jazdą po płaskiej powierzchni. Dlatego są w stanie dostać się wszędzie, o ile na przeszkodzie nie stanie im fizyczna bariera. Jednak są takie strefy w domu, które wolelibyśmy chronić przed kontaktem z odkurzaczem. Jak się okazuje, jest to możliwe! Wszystko za sprawą nowoczesnej technologii, znanej jako wirtualna ściana. Ta niewidoczna dla ludzkiego oka zapora skutecznie blokuje dostęp do konkretnych miejsc. W jaki sposób działa i dlaczego warto się wyposażyć w ten gadżet?

Robot odkurzający dywan pod kanapą

Co to jest wirtualna ściana?

Wirtualna ściana w odkurzaczu to niewidoczna gołym okiem blokada, która uniemożliwia robotowi sprzątającemu przemieszczenie się poza jej granicę. Jeszcze nie posiadasz własnego egzemplarza tego urządzenia i ciągle wahasz się nad zakupem? Poznaj największe zalety samojezdnych odkurzaczy! I koniecznie postaw na model oferujący funkcję wirtualnej ściany!

Jak to działa? Specjalistyczne urządzenie wysyła wiązkę podczerwieni odbieraną przez robota. W czasie oddziaływania tej wiązki odkurzacz nie jest w stanie przekroczyć wyznaczonego linią obszaru. Po wyłączeniu wirtualnej ściany blokada zostaje w systemie odkurzacza usunięta, wskutek czego może on ponownie przemieścić się poza wcześniejszą granicę. W ten sposób możemy na przykład stworzyć wirtualne drzwi, które uniemożliwią odkurzaczowi przejazd do kolejnego pomieszczenia. Opisywana funkcjonalność nie jest jednak kompatybilna z każdym urządzeniem – aby mieć pewność, że zadziała w Twoim przypadku, zapoznaj się z jego specyfikacją.

Jedną z największych zalet sprzętu jest zasilanie bateriami. Nie ma więc konieczności podłączania maszyny do źródła prądu, a co za tym idzie, można je ustawiać w dowolnym miejscu w domu. A jeśli ciekawią Cię również inne możliwości robotów odkurzających, sprawdź 4 najbardziej cenione funkcje odkurzaczy automatycznych w 2021 roku!

Czym jest wirtualna ściana w iRobot Roomba?

Wirtualna ściana jest jednym z akcesoriów kompatybilnych z urządzeniami iRobot Roomba serii 500/600/700/800 oraz z urządzeniem iRobot Scooba 450. Ten praktyczny sprzęt znacznie ułatwia codzienne odkurzanie oraz mycie podłóg tworząc strefy, przez które robot nie może przejechać.

Wirtualna ściana iRobot

Źródło zdjęcia: Media Expert

Jakie są rodzaje wirtualnych ścian?

Standardowa ściana wirtualna tworzy liniową wiązkę podczerwieni o długości 2 m. Może zostać ustawiona w dowolnym miejscu, a wygenerowany strumień skutecznie zastępuje blokadę w postaci drzwi.

Wirtualna ściana typu HALO odgradza szeroką strefę, która będzie pomijana przez iRobota. Ten typ urządzenia tworzy okrąg o średnicy około 50 cm niedostępny dla odkurzacza. Ściana HALO jest akcesorium chętnie wybieranym przez właścicieli czworonogów, ponieważ gwarantuje skuteczną ochronę przed kolizją z miskami z wodą oraz jedzeniem. W ten sposób można również chronić inne delikatne przedmioty lub wrażliwe strefy, na przykład miejsce z dużą ilością kabli, w które odkurzacz mógłby się zaplątać.

Wirtualna ściana typu Dual Mode łączy w sobie funkcje ściany standardowej oraz ściany typu HALO. Przełącznik umożliwia uruchomienie jednego z dwóch trybów. W trybie standardowym ściana wytwarza niewidzialną barierę w kształcie stożka, a długość wiązki podczerwieni wynosi 3 m. W trybie HALO urządzenie tworzy wokół siebie strefę wyłączoną dla ruchu iRobota. Bariera w kształcie okręgu rozciąga się na szerokość 60 cm. Ściana Dual Mode oferuje więc większe strefy zasięgu niż ma to miejsce w przypadku poprzedników.

Wirtualna latarnia a wirtualne ściana – różnice i podobieństwa

Jedną z nowszych technologii wykorzystywanych we współpracy z odkurzaczami samojezdnymi jest wirtualna latarnia. Co to takiego? Funkcja ta działa na podobnej zasadzie, co ściana. Wiązka podczerwieni tworzy barierę widzialną jedynie dla odkurzacza, wyznaczając niedostępną do przekroczenia strefę.

Wirtualna latarnia iRobot

Źródło zdjęcia: Media Markt

Główna różnica między wirtualną ścianą a wirtualną latarnią polega na tym, że wirtualna latarnia po pewnym czasie wyłącza się na moment, umożliwiając tym samym urządzeniu przejazd do kolejnej strefy. Po przemieszczeniu się odkurzacza system blokujący załącza się ponownie – urządzenie nie może wrócić do poprzedniego miejsca.

Latarnia stanowi więc doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pewność, że sprzęt podczas pracy dotrze w każdy zakamarek mieszkania. Wyznaczanie możliwości zmiany pomieszczenia sprawia, że iRobot przemieszcza się dalej. Z kolei czas jego działania zostaje rozłożony równomiernie na wszystkie domowe strefy.

Wirtualna ściana czy latarnia – które urządzenie lepiej więc wybrać? Wszystko zależy od preferencji użytkownika, oczekiwanego efektu, a przede wszystkim wielkości i układu mieszkania. Zanim zdecydujesz się na zakup sprzętu, upewnij się, że jest on kompatybilny z modelem odkurzacza, który posiadasz. A jeśli jeszcze nie masz swojego iRobota, czym prędzej nadrób zaległości!

Ocena recenzji:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Brak komentarzy

Chcesz być na bieżąco z nowinkami o robotach sprzątających dostępnych na rynku? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj aktualne informacje o najlepszych odkurzaczach samojezdnych, które wyręczą Cię w sprzątaniu!