Odkurzacz z filtrem HEPA – dlaczego warto go mieć?

Rozglądając się za sprzętem do sprzątania, z pewnością zadajesz sobie pytanie: odkurzacz z filtrem HEPA czy bez? Ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Podpowiadamy, czym w ogóle jest filtr HEPA, co daje i jaki model odkurzacza wybrać, aby cieszyć się zawsze idealnie wysprzątanym mieszkaniem!

Odkurzacz z filtrem HEPA to najdokładniejsze sprzątanie!

Co to jest filtr HEPA?

Wybierając odkurzacz z HEPA, warto na początku zgłębić nieco techniczną stronę tego aspektu. HEPA to akronim utworzony od angielskiego określenia High-Efficiency Particulate Air, które oznacza wysokosprawny filtr powietrza. Działanie filtra HEPA zostało dokładnie opisane i sklasyfikowane w oficjalnej normie PN-EN 1822-1:2009E Wysokoskuteczne filtry powietrza (EPA, HEPA, ULPA), a także normie ISO 29463-1.

W normach wyodrębniono trzy grupy filtrów: EPA (Efficient Particulate Air filter) – filtr skuteczny, HEPA (High Efficient Particulate Air filter) – filtr wysokoskuteczny, którym zajmujemy się w tym artykule, a także ULPA (Ultra Low Penetration Air filter) – filtr powietrza o bardzo niskiej penetracji.

HEPA jest rodzajem plisowanego mechanicznego filtra powietrza z włókna szklanego. Jego budowa przypomina więc harmonię. Specyficzna konstrukcja przekłada się na wydajność. Sprawia, że filtr teoretycznie może usunąć co najmniej 99,97% kurzu, pyłków, pleśni, bakterii i innych minicząstek o wielkości 0,3 mikrona, unoszących się w powietrzu (według oficjalnych danych EPA, czyli amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska).

Dzięki temu, że HEPA doskonale sprawdza się m.in. w szpitalach, laboratoriach czy klimatyzatorach. Filtr świetnie wzbogaca także domowe sprzęty, jak odkurzacz dla alergika, który działa dzięki niemu jeszcze wydajniej.

Filtr HEPA w odkurzaczu i robocie sprzątającym – co daje?

Typowy robot sprzątający czy odkurzacz dla alergików z filtrem HEPA mają kilka niewątpliwych zalet, o których warto wspomnieć. Co daje filtr HEPA w odkurzaczu?

  • Filtr antyalergiczny do odkurzacza HEPA czyści precyzyjnie. Dokładność to główna zaleta tego typu filtrów. Usuwają nie tylko alergeny, ale również bakterie, wirusy, komórki grzybów, pierwotniaki, które mogą pojawiać się w naszym powietrzu. Dzięki HEPA Twój dom jest zawsze wolny od zanieczyszczeń!
  • Filtr do odkurzacza HEPA pomaga alergikom. Osoby cierpiące na alergie wziewne często poszukują specjalnych rozwiązań, które pomogą im lepiej oczyścić powietrze w domu. Jednym z chętniej wybieranych urządzeń jest właśnie robot sprzątający z filtrem HEPA.
  • Filtr HEPA – odkurzacz przyjazny dzieciom i osobom starszym. Dodatkowe filtry to świetne rozwiązanie dla wszystkich grup osób, które ze względu na wiek są bardziej narażone na szkodliwe działanie zanieczyszczeń. Sprawdzą się więc w domach, w którym są małe dzieci czy mieszkają seniorzy.
  • Filtr HEPA w odkurzaczu to rozwiązanie dla fanów czworonogów. Dzięki wysokiej skuteczności działania, HEPA sprawdza się wszędzie tam, gdzie pojawia się sierść zwierząt. W końcu filtr jest w stanie wyłapać minicząsteczki o wielkości 0,3 mikrona – a sierść mieści się w zakresie 0,5-100 mikrona.
  • Nawet mały odkurzacz z filtrem HEPA sprząta lepiej niż tradycyjne odkurzacze. Siła tego sprzętu tkwi w klasie filtra. HEPA H13 czy HEPA H14 wykazują skuteczność filtracji na wysokim poziomie 99,95-99,995%, a tradycyjny odkurzacz z filtrem EPA (np. o klasie filtra EPA E10) to dla porównania zaledwie 85%.

Odkurzacz z filtrem HEPA czy bez? Odpowiedź jest prosta!

Filtr HEPA 13 i 14 – jaka jest różnica?

Jaki robot sprzątający lub odkurzacz z filtrem HEPA wybrać – H13 czy H14? To kolejne pytanie, które pojawia się przy zakupie sprzętu. Aby maksymalnie uprościć sobie wybór, warto zapamiętać, że HEPA H13 i H14 nie różnią się od siebie diametralnie. Oba filtry są wysokiej jakości i wykazują doskonałą skuteczność filtracji. Różnice nie sięgają tu nawet 1% (skuteczność całkowita filtracji w HEPA H13 wynosi 99,95%, a w H14 – 99,995%), dlatego dla przeciętnego użytkownika, który HEPA używa jedynie podczas odkurzania i sprzątania domu, są one praktycznie nie do wychwycenia.

Inaczej sprawa ma się w przypadku budynków użyteczności publicznej – w tym szczególnie służby zdrowia. Filtry HEPA H13 mogą być stosowane w szpitalach, laboratoriach czy ogólnie pojętym przemyśle farmaceutycznym, natomiast H14 – w szpitalach o podwyższonych standardach. Ponadto oba filtry są z dużym powodzeniem używane zarówno w klimatyzatorach, oczyszczaczach powietrza, jak i odkurzaczach.

Mały odkurzacz z filtrem HEPA? Zdecydowanie Tesla!

Zdjęcie: mediaexpert.pl

Jaki odkurzacz i robot sprzątający z filtrem HEPA?

Czas zastanowić się, które odkurzacze z filtrami HEPA sprawdzą się najlepiej w domu. Pierwszy model – TESLA AeroStar T500 – to, co prawda, tradycyjny odkurzacz ręczny, ale za to mocny, trwały i energooszczędny. Ponadto jest bezworkowy i ma wbudowany wydajny filtr HEPA o wysokiej skuteczności filtracji (H13). Świetnie sprawdzi się w domach ze zwierzętami.

Kolejnym modelem, który warto polecić, jest SEVERIN odkurzacz workowy BC 7048 S’POWER – odkurzacz bezworkowy pionowy. Łączy w sobie niską wagę, długi czas pracy i wysoką moc silnika. Szybko się ładuje i ma ergonomiczny uchwyt dla łatwiejszej pracy. W tym modelu zastosowano wydajny filtr HEPA H14 i aż 6 stopni filtracji.

Trzecia propozycja to niezastąpiony automatyczny robot sprzątający. Tesla RoboStar T60, bo o nim mowa, ma potrójną filtrację z filtrem HEPA H13. Robot może czyścić na mokro, pracuje bez przerwy do 110 minut, ma także specjalny tryb MAX – do zwiększenia mocy ssania, tak aby wyłapać nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia.

Odkurzacz z filtrem HEPA, niezależnie, czy będzie to H13 lub H14, jest doskonałym wyborem do sprzątania mieszkania. Wydajny filtr zbiera mikrocząsteczki, które pojawiają się w naszym otoczeniu i uwalnia nas od uciążliwych zanieczyszczeń. Postaw na robot sprzątający lub odkurzacz zupełnie nowej generacji!

Ocena recenzji:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Brak komentarzy

Chcesz być na bieżąco z nowinkami o robotach sprzątających dostępnych na rynku? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj aktualne informacje o najlepszych odkurzaczach samojezdnych, które wyręczą Cię w sprzątaniu!