Odkurzacz przewodowy czy bezprzewodowy – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Mimo że oba odkurzacze zajmują się dokładnie tym samym, oba wykonują tę pracę zupełnie inaczej. Oferują Ci inne możliwości i inne zalety. Żaden nie jest idealny, ale z pewnością pomożemy Ci odpowiedzieć na pytanie, jaki odkurzacz wybrać!

Rura od odkurzacza leżąca na dywanie

Jakie czynniki brać pod uwagę wybierając pomiędzy odkurzaczem przewodowym lub bezprzewodowym?

Odwiecznym pytaniem jest, jaki sprzęt AGD kupić? Abstrahując nawet od sprzętów sprzątających – ilość dostępnego AGD w sklepach technologicznych jest tak ogromna, że bez odpowiedniej porady właściwie nie jesteś w stanie zdecydować. Wybierając odkurzacz, robisz to częściowo z obowiązku, ponieważ nie chcesz utonąć w piasku i kurzu. Częściowo jednak pragniesz też utrzymywać swoje mieszkanie w stałej czystości i dlatego urządzenie, którego szukasz, musi Ci to ułatwiać. Oto czynniki, na które warto więc zwrócić uwagę.

Rozmiary

Jeśli masz małe mieszkanie, duży sprzęt z długim kablem i z niechowającą się rurą zupełnie odpada. Wtedy musisz postawić na urządzenie możliwie kompaktowe. Czy trzeba jednak rezygnować wtedy z jego dobrych osiągów? Nie, jeśli wybierzesz odpowiedniego robota sprzątającego. Odkurzacze bez stacji opróżniania można schować dosłownie pod szafą. Stacja dokująca naładuje go w kilka godzin i będzie on zdolny do dalszej pracy. Stacja opróżniająca zbiornik jest trochę większa, wciąż jednak niedorównująca rozmiarom wielkiemu stojącemu odkurzaczowi z wystającą w górę rurą.

Użytkowanie

Załóżmy jednak, że mieszkasz na dużej powierzchni. Myślisz o sprzęcie bardziej przypominającym urządzenia hotelarskie. Czy ma to sens? Ostatecznie chodzi o to, żeby było czysto. Robot po prostu zrobi to za Ciebie, a Ty jedynie musisz martwić się o to, by kupić sprzęt z odpowiednio dużą baterią, albo funkcją automatycznego wznawiania pracy z miejsca, w którym odkurzacz przerwał.

Naturalnie możesz samodzielnie zająć się odurzaniem. Mówimy wtedy o oszczędnym energetycznie urządzeniu z długim przewodem zasilającym i wydajnym przechowywaniem brudu. Najlepiej również, aby wyposażony był w długą rurę ssącą, by był lekki, łatwy do ciągnięcia za sobą i w noszeniu po schodach. Robot jednak sam będzie przemieszczać się po domu i odciąży Cię we wszystkich tych czynnościach.

Efektywność

Zabrzmi to trywialnie, ale odkurzacz musi być dobry w odkurzaniu – efekt jego pracy to największy element determinujący jego sukces jako produktu AGD. Postaw więc na sprzęt, który technicznie ma zdolności najlepszego pozbywania się kurzu i drobinek nieczystości z Twojej podłogi. Będziemy tutaj brać pod uwagę zdolność filtrowania przepływającego przez niego powietrza oraz szczelność samego zbiornika na brud.

Użytkownicy często wychodzą z założenia, że robot odkurzający to tylko pomoc w sprzątaniu i nie można traktować go jako samodzielnego i wystarczalnego sprzętu dbającego o czystość. Nic bardziej błędnego. Współczesne roboty mają dużą siłę ssania, potrafią odnaleźć się w Twoim domu dzięki zaawansowanym czujnikom i mapowaniu, jak również prowadzą detekcje podłoża i nie wjadą ze szmatką mopującą na dywan. Potrafią również rozpoznać obszar bardziej zabrudzony i go wyczyścić. Zachowują się tak, jak Ty podczas sprzątania.

Automatyka

Największą zaletą robota automatycznego jest cecha zawarta w nazwie. Prace wykonuje sam, według harmonogramu, bez Twojego udziału czy asysty. W przypadku robota ze stacją automatycznie opróżniającą zbiornik na brud o jego istnieniu możesz zapomnieć na długie tygodnie, a on wciąż będzie robił swoje. Tobie pozostanie przyzwyczaić się do czystych podłóg.

Jaki odkurzacz kupić – przewodowy czy samojezdny?

Robot sprzątający wjeżdżający z dywanu pod kanapę

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo to kwestia indywidualna. Jednak są pewne cechy ogólne, które przemawiają na korzyść robotów indywidualnych. Inne z kolei mówią, że lepszy będzie odkurzacz tradycyjny.

Jakie są przewagi odkurzacza tradycyjnego w stosunku do odkurzacza bez kabla?

Cena – z pewnością łatwiej dostać dobrej jakości sprzęt ręczny niż jego zautomatyzowaną i bateryjną odmianę. Za swoje pieniądze dostajesz urządzenie całkowicie zdolne do zaprowadzenia całkowitego porządku w Twoim domu. Musisz to jednak zrobić samodzielnie.

Schody – złośliwi, żartujący z posiadaczy robotów sprzątających pytają, czy mają oni osobnego robota na każdy stopień. Oczywiście nie. Tutaj nie załatwisz sprawy inaczej jak tradycyjnym odkurzaczem ręcznym lub zmiotką.

Moc – mimo rozwoju technologii akumulatorowej odkurzacze zasilane z gniazdka wciąż wykazują się większą mocą maksymalną silnika. W efekcie możesz sprzątać szybko, nie martwiąc się o skupianie się na każdym okruszku.

Automatyczny odkurzacz czyszczący dywan

Zastanawiając się, jaki odkurzacz kupić pamiętaj, że ostatecznie chodzi o to, żeby Twoje podłogi były czyste. Jak do tego dojdzie, zależy już od Ciebie. Wolisz kontrolować ten żmudny proces, czy preferujesz odpocząć i pozwolić technologii robić swoje? Wybór należy do Ciebie!

Ocena recenzji:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Brak komentarzy

Chcesz być na bieżąco z nowinkami o robotach sprzątających dostępnych na rynku? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj aktualne informacje o najlepszych odkurzaczach samojezdnych, które wyręczą Cię w sprzątaniu!