Najważniejsze funkcje robotów sprzątających

Roboty sprzątające są tak nazywane nie bez powodu. Ilości czujników, w które je wyposażono, są ogromne i każdy z nich jest tam po to, by uczynić sprzątanie wydajniejszym, bezpieczniejszym dla sprzętu, a Twoje życie łatwiejszym. Zobacz, jakie funkcje sprawiają, że roboty nazywa się inteligentną pomocą w domu.

Jakie czujniki mają odkurzacze samojezdne?

Czujniki zainstalowane w robotach sprzątających sprawiają, że ich sprzątanie faktycznie jest efektywne, a przy okazji sprzęty nie niszczą wyposażenia domu. Czujniki spełniają funkcje przeciwzderzeniową i mapującą Twój dom. Dzięki temu spokojnie możesz ustawić harmonogram pracy i zostawić robota bez nadzoru, mając pewność, że zrobi, co do niego należy.

Czujnik zbliżeniowy

W każdym modelu przybiera on inną formę. Może to być kamera, czujnik podczerwieni, ultradźwiękowy, a czasem kilka na raz. Ich rolą jest przeciwdziałać ślepemu wjeżdżaniu w przedmioty z dużym impetem.

Zauważyć można w zachowaniu robotów, że dojeżdżając do ściany, zwalniają i pozwalają, aby ich teleskopowy zderzak delikatnie odbił je od przeszkody. To dlatego, że zanim w ogóle dochodzi do kolizji, odkurzacz już widzi i mierzy odległość od nadchodzącego kontaktu. Dlatego roboty odkurzające nie strącają delikatnych i lekkich lamp, nie obijają mebli oraz nie taranują spokojnie śpiących zwierząt.

Czujniki lokalizacji GPS

Działający wespół z systemem mapowania, roboty z wyższej półki wyposażone są w czujniki GPS, który pozwala im odnaleźć się w labiryncie Twojego domu. To bardzo ważne, ponieważ umożliwia to zaawansowaną kontrolę jakości sprzątania. Jeśli chcesz, aby łazienka została posprzątana o godzinie 10 w środę dwukrotnie – proszę bardzo, możesz to ustawić. Zależy Ci na danym obszarze, ponieważ spodziewasz się gości i nie ma już czasu odkurzać całości? Ustaw odkurzanie i mopowanie w jednym pokoju lub w salonie. Nagle narobił się bałagan, ale nie możesz oderwać się od swojego zajęcia? Zarządź w aplikacji intensywne odkurzanie danego obszaru, a odkurzacz zajmie się bałaganem i wróci do ładowania.

Czujnik uskoku podłoża

Czujnik uskoku to bardzo prosty, ale bardzo ważny element wyposażenia dla właścicieli domów dwupiętrowych. Upewnia się on, że pod odkurzaczem faktycznie znajduje się podłoże. Dzięki temu robot podjeżdżając do krawędzi, zatrzymuje się i zmienia kierunek jazdy. Najczęściej przeanalizuje on odległość wzdłuż pierwszego stopnia, a potem kontynuuje swoją podróż. Szkoda by było, aby drogi sprzęt spadł ze schodów przy pierwszym sprzątaniu. Ten czujnik temu właśnie zapobiega.

Czujnik zapełnienia pojemnika na brud i płyn myjący

Czujnik zapełnienia pojemnika na brud to najciekawsza funkcja dla automatyzacji robota sprzątającego. Kiedy wykryje on, że pojemnik na brud się zapełnił, albo powiadomi Cię o tym na różne sposoby, albo samodzielnie wróci do stacji opróżniającej, by pozbyć się brudu. W ten sposób może kontynuować sprzątanie tam, gdzie skończył, bez Twojej ingerencji.

Jak działa algorytm sprzątania?

Aby odkurzacz inteligentny spełniał swoją funkcję zgodnie z nazwą, musi dobrze zrozumieć swoje otoczenie oraz poruszać się po nim tak, jakby w nim faktycznie mieszkał. W grę nie wchodzi żadna losowość ani brak algorytmu uczącego się. Wystarczy przyjrzeć się robotowi w akcji i od razu można zauważyć, że jego zachowanie wskazuje, iż został on zaprojektowany przez ludzką rękę, ale również, że korzysta z szeregu czujników, uniemożliwiających mu zablokowanie się lub zniszczenie któregoś z Twoich sprzętów.

Algorytmy sprzątania dbają, aby robot sprzątający był autonomicznym urządzeniem, które sprząta tak dobrze, jakby robił to sam właściciel za pomocą odkurzacza ręcznego.

Jakie funkcje umożliwiają sprawne działanie robota sprzątającego?

iRobot oferuje funkcję iAdapt, która sprawi, że robot doskonale wie, gdzie się znajduje. W nowej wersji technologia ta korzysta również z kamery i dokonuje wizualnej lokalizacji pomieszczenia. Roborock S7 z pomocą technologii ultrasonicznej rozpoznaje rodzaj podłoża, na którym się znajduje i dopasowuje siłę ssania. Nowy model Ecovacs wykorzystuje kamerę RBG klasy astrofotograficznej, aby móc sprzątać nawet po ciemku.

Jak widzisz, czujniki w nowej generacji odkurzaczy są po to, aby uczynnić te urządzenia jeszcze dokładniejszymi i bardziej niezawodnymi. Wybierz odkurzacz dla siebie i ciesz się idealnym porządkiem bez kiwnięcia palcem!

Ocena recenzji:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Brak komentarzy

Chcesz być na bieżąco z nowinkami o robotach sprzątających dostępnych na rynku? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj aktualne informacje o najlepszych odkurzaczach samojezdnych, które wyręczą Cię w sprzątaniu!