Który robot sprzątający do mieszkania?

Roboty sprzątające, to bardzo wygodne i praktyczne urządzenia, które ułatwiają codzienne czynności, oszczędzając nam przy tym sporo wolnego czasu. Sprawdzają się idealnie nie tylko na dużych, otwartych przestrzeniach, ale także na niewielkim metrażu, takim jak np. kawalerka. Mniejsza przestrzeń, zwłaszcza taka, na której pełno mebli i zakamarków, jest jednak znacznie bardziej wymagająca, przez co nie każdy model będzie w stanie sprostać naszym oczekiwaniom. Koniecznie sprawdź, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, szukając robota sprzątającego do niewielkiego mieszkania.

Najważniejsze cechy robota sprzątającego

Dlaczego warto wybrać robot sprzątający? Zdecydowaną przewagą robotów samojezdnych nad klasycznymi modelami mechanicznymi jest ich niewielki rozmiar. Kiedy akurat nie pracują, znajdują się w dyskretnej stacji dokującej, która przymocowana do ściany, stanowi designerki element wystroju. Wybierając model robota samojezdnego do swojego mieszkania, dobrze zwrócić również uwagę na wysokość mebli. Robot sprzątający powinien bez większych trudności zmieścić się pod nimi, by móc zagwarantować najlepsze rezultaty swojej pracy. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Własny harmonogram pracy

Możliwość ustawienia indywidualnego toru, po którym przemieszczać się będzie nasz robot, to rozwiązanie nie tylko zapewniające optymalizację pracy urządzenia, ale również pozwalające na pełną systematykę. Za pomocą dedykowanej aplikacji możemy ustawić konkretne dni i godziny, w których nasze urządzenie ma podjąć pracę. Takie rozwiązanie jest niezwykle istotne dla alergików lub posiadaczy zwierząt.

Pojemność akumulatorów

Jest to jeden z podstawowych parametrów, który definiuje jakość pracy urządzenia. Jeśli pojemność akumulatorów jest zbyt mała, może to oznaczać, że robot nie poradzi sobie z posprzątaniem całego przydzielonego terenu na jednym ładowaniu. Jest to na szczęście problem, który dotyczy głównie mieszkań o większej powierzchni. W przypadku mieszkań o małym metrażu wystarczające będą urządzenia średniej klasy, których czas pracy wynosi do 1,5 godziny.

Pojemność zbiornika

W przypadku niewielkich mieszkań typu kawalerka pojemność zbiornika nie ma większego znaczenia. Nawet najmniej pojemne modele powinny zagwarantować jednorazowo pełne sprzątanie bez konieczności jego opróżniania. Jeśli jednak zależy nam na tym, by urządzenie działało bez naszej ingerencji jak najdłużej, optymalną wielkością będzie pojemność ok. 0,6 – 0,7 litra, która w przypadku mniejszego metrażu zapewnia nawet kilka cykli sprzątania, bez konieczności opróżniania pojemnika.

Jaki model odkurzacza automatycznego wybrać?

Modelem, który świetnie poradzi sobie w niewielkim mieszkaniu, jest m.in. iRobot Roomba 604. Skutecznie czyści każdy rodzaj powierzchni, również z sierści, za pomocą nowatorskiej technologii AeroVac, a w przypadku miejsc o większych zabrudzeniach gwarantuje kilkukrotne odkurzanie tego samego fragmentu. Bezkonkurencyjna jakość czyszczenia wynika z trójstopniowego programu pracy, dzięki któremu urządzenie dociera do każdego zakamarka, również wzdłuż ściany i w rogach pokoi. Co więcej, jego niewielka wysokość pozwala na precyzyjną pracę również pod meblami.

Na małych powierzchniach sprawdzą się takie dodatkowe funkcje jak system Antitangle i czujniki chroniące robota przed obijaniem się o meble i upadkiem ze schodów. Pierwszy zapobiega zaplątaniu się w kable, drugi sprawia, że robot samodzielnie wykryje przeszkodę i zmieni tor w przypadku rozpoznania zagrożenia.

3 najlepsze odkurzacze samojezdne do mieszkania

Oczywiście przed podjęciem finalnej decyzji dotyczącej tego, jaki robot odkurzający wybierzemy, warto również zapoznać się z konkurencyjnymi propozycjami, które oferują nieco inne parametry, również bardzo przydatne w niewielkich mieszkaniach.

iRobot Roomba 976

Zdecydowanym atutem iRobot Roomba 976 jest wyjątkowy system inteligentnej nawigacji iAdapt 2.0. z wizualizacją przestrzeni, a także raporty Clen Map dostępne w aplikacji iRobot HOME. Model wyróżnia także funkcja ładowania i wznawiania pracy. Tzn. jeśli podczas sprzątania bateria się rozładuje, robot sam wróci do stacji dokującej, aby ją naładować.

iRobot Roomba 697

Urządzenie iRobot Roomba 697 za pomocą aplikacji iRobot HOME umożliwia zdalne uruchomienie, a nawet pełne zaplanowanie jego pracy. Ponadto ten odkurzacz automatyczny wyposażono również w System Dirt Detect, który samodzielnie odnajduje miejsca wymagające intensywniejszego czyszczenia, za pomocą czujników optycznych i akustycznych.

iRobot Roomba Combo

Wersja iRobot Roomba Combo idealna dla osób bardziej wymagających. Samojezdny odkurzacz mopujący doskonale usuwa zabrudzenia z każdej powierzchni, wykorzystując do tego szczotkę w kształcie litery V, 2 szczotki do sprzątania przy krawędziach, a także sporą siłę ssącą. Dodatkowo robot myjący wyposażony został w 3 funkcje mopowania, pozwalające zoptymalizować jego pracę i idealnie dostosować sposób sprzątania. Robot, który odkurza i myje – na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru? Dowiedz się!

Ocena recenzji:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Brak komentarzy

Chcesz być na bieżąco z nowinkami o robotach sprzątających dostępnych na rynku? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj aktualne informacje o najlepszych odkurzaczach samojezdnych, które wyręczą Cię w sprzątaniu!