Jaki robot sprzątający do dywanów wybrać?

Kto nie lubi stąpać po wygodnym dywanie w salonie, wykładzinie w sypialni czy delikatnym dywaniku w łazience? Niestety zmorą osób wybierających do swojego domu dywan są sierść, kurz czy okruszki jedzenia. Te drobinki codziennie lądują pomiędzy włosiem. Rozwiązaniem, które świetnie radzi sobie z tym problemem, jest robot sprzątający do dywanów. Jaki model wybrać, aby cieszyć się zawsze czystą wykładziną?

Robot sprzątający do dywanów poradzi sobie nawet z trudnymi zabrudzeniami!

Czym się charakteryzuje robot sprzątający do dywanów?

Każdy robot sprzątający dywan ma jeden cel: utrzymać Twoje mieszkanie w czystości. Jesteś na etapie poszukiwań modelu dla siebie? Poznaj największe zalety samojezdnych odkurzaczy! Jeśli zastanawiasz się natomiast nad zakupem sprzętu, który będzie idealny do powierzchni z włosiem – do dywanów i wykładzin, mamy kilka praktycznych porad.

Dostępne na rynku roboty sprzątające polecane do dywanów, charakteryzują się kilkoma cechami:

  • Robot sprzątający do dywanów ma odpowiednią moc silnika i ssania. Wysoka moc silnika i ssania, a także dodatkowe technologie, jak, chociażby Power Boost w modelu Roomba s9+, zapewniają gruntowne odkurzanie w przypadku trudniejszych powierzchni. Warto wybierać modele w przedziale 25-60 W (moc silnika) i 2000-3000 Pa (moc ssania). Mniejsze zakresy nie poradzą sobie z drobnymi okruszkami czy sierścią, które wchodzą pomiędzy włosie dywanów.
  • Robot sprzątający na dywany? Koniecznie ze szczotkami. Do dywanów i powierzchni z włosiem polecane są roboty wyposażone w dodatkowe szczotki. Szczotki precyzyjnie wymiatają okruszki i brud spomiędzy włosia, tak aby główny system ssący odkurzacza mógł je potem łatwo zebrać.
  • Robot sprzątający dywan może czyścić miejscowo. Dywan to powierzchnia trudna w odkurzaniu, dlatego warto, aby robot miał funkcję czyszczenia miejscowego, tzw. spot. Pozwala to skupić się na danej płaszczyźnie i lepiej usunąć wszystkie zanieczyszczenia.
  • Jaki robot sprzątający do dywanów? Czyszczący sierść i włosy. We włosie dywanu mogą wplątywać się włosy i sierść zwierząt, dlatego warto pomyśleć o modelu robota, który ma dodatkowe gumowe szczotki. Ich budowa sprawia, że doskonale zbierają włosy nawet z miękkich, nierównych powierzchni.
  • Robot sprzątający dywany wyszukuje zabrudzenia. System wykrywania zabrudzeń to świetna opcja w przypadku sprzętu, który musi poradzić sobie z czyszczeniem dywanu. Technologia Dirt Detect dokładnie skanuje powierzchnię i samodzielnie koncentruje pracę tam, gdzie pojawiają się zabrudzenia.
  • Jaki robot sprzątający do dywanów? Z inteligentnym sterowaniem! Chodniki, dywany i wykładziny nie zajmują często całej powierzchni podłogi. Warto, by robot potrafił stworzyć mapę Twojego domu i wytypować obszary, w których należy częściej sprzątać. To możliwe m.in. dzięki aplikacji iRobot Home do odkurzaczy iRobot.

Robot sprzątający dywan - iRobot Roomba S9+

Zdjęcie: Media Expert

Czy robot sprzątający odkurzy dywan tak samo jak tradycyjny odkurzacz?

Robot sprzątający różni się od tradycyjnego odkurzacza. Przede wszystkim pracuje i przemieszcza się samodzielnie – w modelu tradycyjnym to my „sterujemy”, w które miejsca ma dojść wąż. Ponadto robot ma mniejszą moc silnika niż tradycyjny odkurzacz (np. 60 W vs 900 W), a także mniejszą pojemność zbiornika na brud. Co więcej, liczne końcówki znajdujące się w zestawie każdego tradycyjnego odkurzacza pomagają lepiej dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca. Dzięki temu zwykły odkurzacz, choć wymaga pracy, jest bardzo dokładny.

Warto nadmienić, że powyższe atuty sprawdzają się przede wszystkim w przypadku generalnych porządków w domu. Inaczej sprawa ma się z codziennym, precyzyjnym odkurzaniem. Tu zdecydowanie wygrywa robot sprzątający dywany. Pracuje on zdalnie, nie wymaga naszej ingerencji i choć faktycznie ma moc mniejszą niż tradycyjny odkurzacz, to jednak dzięki częstej i dokładnej pracy lepiej radzi sobie z zabrudzeniami.

Robot sprzątający skrupulatnie punkt po punkcie wykona pracę za Ciebie, a efekty czyszczenia będą lepsze lub takie same, jak w przypadku zwykłego odkurzacza!

Robot sprzątający dywany czy zwykły odkurzacz?

Jaki robot sprzątający do dywanów wybrać? Czy Roomba odkurzy dywan?

Do czyszczenia dywanów polecane są roboty sprzątające o dużej mocy. Dotyczy to zarówno pracy silnika, jak i mocy ssania. Warto, aby sprzęt był wyposażony w dodatkowe szczotki. Dobrze, by robot sam znajdował miejsca, które ma posprzątać i koncentrował tam swoją pracę. Pomocny w przypadku dywanów, dywaników i wykładzin będzie także system inteligentnego sterowania. Dzięki niemu stworzysz mapę mieszkania, po której ma się poruszać Twój sprzęt.

Jaki robot sprzątający do dywanów wybrać? Każdy, posiadający powyższe parametry. Przykład z rodziny iRobot to Roomba Combo – sprzęt najnowszej generacji. Czy Roomba odkurzy dywan? Oczywiście. Co więcej, w modelu Combo dodatkowo wymopuje też podłogę. Świetnie sprawdzi się też iRobot Roomba serii s, który cechuje się największą mocą ssącą spośród urządzeń producenta dostępnych na rynku. Ma także dodatkową funkcję Power Boost. Na trudniejszych podłożach dobrze radzi sobie też iRobot Roomba i3.

Pamiętaj, wybierając odkurzacz do dywanów, weź pod uwagę wszystkie ważne dla Ciebie parametry!

Ocena recenzji:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Brak komentarzy

Chcesz być na bieżąco z nowinkami o robotach sprzątających dostępnych na rynku? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj aktualne informacje o najlepszych odkurzaczach samojezdnych, które wyręczą Cię w sprzątaniu!