Jaki robot sprzątający do domu – poznaj 6 najważniejszych funkcji, które powinien mieć!

Jesteś właścicielem domu lub mieszkania o dużej powierzchni? W swoim lokum masz więcej niż jedno piętro? I dlatego zastanawiasz się, jaki odkurzacz automatyczny wybrać, aby bez problemu poradził sobie ze sprzątaniem całej powierzchni? Sprawdź, na jakie funkcje warto zwrócić uwagę i jaki robot sprzątający wybrać!

6 funkcji robotów sprzątających, idealnie sprawdzających się w domu!

Dostępne na rynku odkurzacze typu robot wyposażone są w szereg funkcji. Jednak nie wszystkie z nich sprawdzają się na dużych przestrzeniach. Z kolei te najbardziej użyteczne w tego typu miejscach nie są dostępne we wszystkich modelach. Robot sprzątający – jaki wybrać? Aby pomóc Ci zawęzić wyszukiwania, wymieniamy najważniejsze parametry, które powinien mieć robot do domu!

1. Funkcja Cliff Detect

By praca robota sprzątającego nie wymagała Twojej ingerencji, niezwykle istotną funkcją w przypadku domu lub mieszkania z piętrem, jest Cliff Detect. Sprawia ona, że iRobot (np. iRobot Roomba 980) nie spadnie ze schodów lub ze znacznego uskoku podłoża, które sprząta. Dotyczy to więc wszelkiego rodzaju stopni czy podestów.

Odkurzacz robot wyposażony w ten parametr nie wymaga martwienia się o zabezpieczenie go przed upadkiem z wysokości, ponieważ dzięki wbudowanym czujnikom i odpowiedniemu zaprogramowaniu sam wie, że zbliża się do krawędzi i w porę zmienia swoje położenie, by uniknąć upadku.


2. Duża pojemność i szybkość ładowania się baterii

Nadal, pozostając przy dużej powierzchni do sprzątania, musisz pamiętać, że jeśli podczas wyboru robota sprzątającego nie zwrócisz uwagi na pojemność baterii, możesz się rozczarować. W przypadku sprzętów przeznaczonych do niewielkich mieszkań podstawowy robot z pewnością poradzi sobie z jednorazowym odkurzeniem wszystkich pomieszczeń. Jednak ten sam sprzęt może mieć problem z odkurzeniem w ciągu jednego cyklu powierzchni całego domu, mierzącego np. powyżej 100 m2.

Decydując się na sprzęt, postaw koniecznie na ten, który oferuje długi czas sprzątania, np. 150 (bateria o pojemności 2600 mAh) lub ponad 150 minut. Wówczas zyskasz pewność, że sprzęt nie wyładuję się po odkurzeniu jednego czy dwóch dużych pomieszczeń. W przypadku baterii zwróć również uwagę na czas jej ładowania. Im będzie krótszy, tym szybciej robot wróci do pracy. Jeśli więc nie będzie w stanie na raz odkurzyć całego domu, po krótkim ładowaniu się szybko wznowi swoją pracę.

3. Self Charging, czyli samodzielne ładowanie się

To kolejna niezwykle istotna funkcja w przypadku robotów sprzątających. W modelach iRobot dostępna jest pod nazwą Self Charging. Oznacza ona, że robot sam orientuje się, gdy ma niski poziom baterii i również samodzielnie powraca do stacji ładującej. To bardzo przydatne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz pilnować stanu naładowania baterii i martwić się, że robot wyładuje się w zakamarku domu, który następnie będziesz musiał odszukać. Ponadto, dzięki inteligentnej technologii odkurzacz samodzielnie wróci do miejsca, w którym musiał przerwać sprzątanie.

4. Stacja do samoopróżniania

Podczas sprzątania dużego domu robot sprzątający wymaga częstszego opróżniania zbiornika na kurz. Na szczęście nie musisz się tym przejmować! Wystarczy sięgnąć po model wyposażony w stację do samodzielnego opróżniania się robota (np. iRobot Roomba j7+). Działa ona tak, że gdy robot poczuje się przepełniony, podjedzie do stacji i zrzuci swój balast. Rozwiązanie to zaoszczędzi Twój czas i sprawi, że dłużej nie będziesz martwić się o wymianę worków czy opróżnianie zbiornika. Pamiętaj tylko, aby zwrócić uwagę na pojemność oferowanych stacji samoopróżniających i wybrać taką o większej przestrzeni na brud.

5. Zbieranie sierści zwierząt

W domach jednorodzinnych z właścicielami często mieszkają pupile. Jeśli więc również jesteś dumnym posiadaczem psa, kota lub innego zwierzątka futerkowego, koniecznie zwróć uwagę, aby robot sprzątający, którym się interesujesz, był wyposażony w funkcję zbierania sierści. To bardzo istotne, ponieważ nie każdy odkurzacz automatyczny poradzi sobie z poukrywanym w różnych miejscach domu futrem. Może też okazać się, że będzie zapychał się zbyt szybko lub zwyczajnie pomijał tego typu zabrudzenia powierzchni.

6. Mapowanie przestrzeni

Z pewnością w Twoim domu są pomieszczenia, które nie wymagają codziennego sprzątania, ponieważ nie są tak często używane, jak inne. Oczywiście możesz zamknąć drzwi i wówczas robot po prostu tam nie wjedzie, ale nie musisz też o tym pamiętać! Dzięki technologii Mapy Imprint™ w przypadku iRobota (np. iRobot Roomba i7), odkurzacz sam zmapuje Twoje mieszkanie, a Ty w aplikacji irobot Home możesz wskazać, których pokoi w danym dniu ma nie obejmować sprzątanie.

Jaki robot sprzątający wybrać? Mamy nadzieję, że wymienione funkcje pomogły Ci przeprowadzić wstępną selekcję i teraz już wiesz, na co zwracać uwagę. Poznaj też 6 najlepszych odkurzaczy samojezdnych. Pamiętaj, że roboty sprzątające tu urządzenia, które muszą dopasować się do Ciebie!

Ocena recenzji:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Brak komentarzy

Chcesz być na bieżąco z nowinkami o robotach sprzątających dostępnych na rynku? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj aktualne informacje o najlepszych odkurzaczach samojezdnych, które wyręczą Cię w sprzątaniu!