Jaki robot sprzątający dla seniora wybrać?

Osoby starsze nie mają często już siły samodzielnie sprzątać. Przydatnym akcesorium, które wyręczy je w codziennej pielęgnacji mieszkania, jest robot sprzątający dla seniora. Warto wybrać model dopasowany do potrzeb osoby starszej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego robota sprzątającego dla seniorów.

robot sprzątający dla seniora

Na co zwrócić uwagę wybierając robota sprzątającego dla seniorów?

Czas wyręczyć naszych seniorów i pomóc im w codzienności, tak aby nie musieli więcej tracić sił na ręczne odkurzanie. Dobrym pomysłem na prezent jest zakup robota sprzątającego dla seniora. Niektóre osoby starsze z założenia nie są przekonane do nowinek technologicznych. Wystarczy jednak, że przyjrzymy się ich potrzebom i dobierzemy model robota, który w 100% spełni ich oczekiwania. O czym pamiętać?

Robot sprzątający mówiący po polsku

Częstą barierą seniorów, związaną z używaniem nowych technologii, jest nieznajomość języka. Zadbaj, aby model, który wybierasz dla osoby starszej, był robotem sprzątającym mówiącym po polsku. Przykładem może być iRobot Roomba serii 800. Jak zmienić język w tym modelu? Włącz robota, naciśnij i przytrzymaj kilka sekund przycisk DOCK, aż usłyszysz komunikat głosowy w ustawionym języku. Puść przycisk DOCK i naciskaj przycisk CLEAN, aż do momentu uzyskania pożądanego języka. Podpowiedź: język polski powinien być 11 na tej liście.

Robot sprzątający dla seniora z regulacją głośności

Regulacja głośności robota sprzątającego dla seniorów to jeden z ważniejszych parametrów przy wyborze odpowiedniego modelu. Dzięki temu osoba starsza, która może mieć problemy ze słuchem, z powodzeniem skomunikuje się ze swoim robotem. Taką funkcję ma m.in. model SmartAI S7 MAX. Robot wyposażony jest także w wygodny pilot, który na co dzień przyda się seniorowi. Mankamentem tego modelu jest obsługa w języku angielskim, ale miejmy nadzieję, że w przyszłości pojawi się polska „łatka”.

Robot sprzątający dla seniorów z ciekawymi dodatkami

Dodatkowa sterylizacja pomieszczeń, czyszczenie z wykorzystaniem lampy UV czy dokładne mopowanie podłóg – to tylko wybrane dodatki w robotach czyszczących, które z pewnością przypadną do gustu osobie starszej. Weźmy za przykład robota RoboJet X-Level. Wyposażony jest w lampę UV, która automatycznie sterylizuje podłogę, co pozwala chronić dom przed niepożądanymi mikroorganizmami. To rozwiązanie stosuje się m.in. w szpitalach czy przychodniach, dlatego senior z pewnością doceni taką profesjonalną pomoc!

ROBOJET X-LEVEL BLACK

Zdjęcie: robojet.pl

Robot sprzątający – polska aplikacja

Tu znowu powraca nam temat językowy. Wybierając robota sprzątającego, aplikacja po polsku to konieczność. Osoba starsza będzie czuła się pewniej, mając nowe urządzenie w rodzimym języku. Które modele są wyposażone w taką opcję? M.in. odkurzacze Roomba czy Braava, które obsługujemy smartfonem za pomocą aplikacji iRobot Home. Sterowanie jest proste i intuicyjne. Możemy łatwo włączyć i wyłączyć tryb sprzątania, wybrać język komunikatów czy uruchomić mapowanie mieszkania.

Robot sprzątający dla seniora – koniecznie z funkcją czyszczenia dywanów

Osoby starsze mają często w swoich pokojach gościnnych dywany, w łazienkach dywaniki, a w sypialniach – puszyste wykładziny. Ważne, aby ich robot sprzątający do dywanu bez problemu radził sobie z miękkim, nierównym podłożem, tzn. miał odpowiednią moc silnika i ssania, był wyposażony w dodatkowe szczotki czy sam wyszukiwał zabrudzenia. Dobrą opcją będzie np. iRobot Roomba serii s, który – jak podaje producent – cechuje się największą mocą ssącą spośród urządzeń iRobot.

Robot sprzątający dla seniora – na pewno czyszczący sierść i włosy

Seniorzy często dzielą swoje mieszkanie z ukochanym zwierzakiem. Kot czy pies to dużo miłości, ale i sierść, którą trudno zebrać zwykłym odkurzaczem. Z pomocą przychodzą więc odpowiednie modele robotów czyszczących, które mają nie tylko dodatkowe szczotki z gumowego włosia, zgarniające sierść z dywanu, ale i np. specjalne tryby pracy czyszczenia sierści czy włosów. Warto wybrać też modele, jak Xiaomi ROIDMI Eve Plus, które niwelują bakterie, wirusy i pasożyty, neutralizując przy okazji nieprzyjemne zapachy, które mogą powstawać przy sprzątaniu sierści zwierząt.

Robot sprzątający dla seniorów pomoże im łatwiej zadbać o mieszkanie!

Zdjęcie: Media Expert

Roboty sprzątające dla seniorów – czy rzeczywiście wyręczają w obowiązkach?

Tak. Roboty sprzątające dla seniorów skutecznie odciążają osobę starszą i sprawiają, że dbanie o mieszkanie staje się maksymalnie proste. Zasada jest podobna, jak w przypadku zmywarki czy pralki z suszarką – na pierwszy rzut oka taki sprzęt może wydawać się zbędnym luksusem. Niemniej, po pierwszym użyciu osoba starsza z pewnością przekona się, że ułatwianie sobie codziennych, dość czasochłonnych i bardzo rutynowych czynności ma sens.

Wciąż nie masz pewności? Poznaj najważniejsze zalety samojezdnych odkurzaczy!

Wybierając model dla seniora, warto kierować się potrzebami osoby starszej, a także powoli i spokojnie pomóc jej zapoznać się z zaletami takiego urządzenia. Ważne, aby robot sprzątający mówił w języku polskim, miał regulację głośności czy ciekawe dodatki, jak mopowanie podłogi. Budowa odkurzacza, jego programowanie czy codzienne działanie są bardzo intuicyjne, dlatego senior z pewnością szybko przyzwyczai się i polubi tę nowość w swoim domu.

Ocena recenzji:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Brak komentarzy

Chcesz być na bieżąco z nowinkami o robotach sprzątających dostępnych na rynku? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj aktualne informacje o najlepszych odkurzaczach samojezdnych, które wyręczą Cię w sprzątaniu!