Jaki płyn do robota myjącego Roomba wybrać?

Z płynami do robotów myjących jest jak z figurami geometrycznymi. Powszechnie wiadomo, że każdy kwadrat jest prostokątem, lecz nie każdy prostokąt jest kwadratem. Tak samo każdy płyn myjący do robotów mopujących sprawdzi się w pozostałych metodach sprzątania, jednak nie każdy uniwersalny płyn czyszczący będzie kompatybilny z nowoczesną maszyną. Używanie płynu nieprzeznaczonego do sprzętu mopującego grozi uszkodzeniem, a nawet zniszczeniem systemu maszyny. W jaki więc sposób wybrać najlepszy płyn do robota myjącego?

Odkurzacz sprzątający podłogę

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płynu do mycia do robotów?

Tym, co liczy się podczas zakupu każdego produktu, jest jego skuteczność oraz stosunek ceny do jakości. Nie inaczej wygląda to w przypadku płynów do iRobotów.

Aby jednak mycie było skuteczne, warto wcześniej zadbać o prawidłowe usunięcie wszelkich suchych zanieczyszczeń z podłóg. Przyda się do tego praktyczny odkurzacz. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania urządzenia idealnego, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem Ekologiczne odkurzacze bezworkowe – który wybrać i jakie są korzyści?

Kompatybilność z urządzeniem

Jednym z najważniejszych aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze płynu, jest możliwość jego stosowania w robotach sprzątających. Najlepiej oczywiście wybierać artykuły dedykowane do tego zadania. Takim specjalistycznym produktem jest między innymi środek czyszczący iRobot Braava Jet. Płyn jest przeznaczony do podłóg twardych. Doskonale radzi sobie z zabrudzeniami na różnych powierzchniach – panelach, płytkach, glazurze czy też kamieniu.

Na rynku są również dostępne koncentraty uniwersalne, sprawdzające się w użyciu z większością robotów, w tym z modelami iRobot Braava czy Roomba Combo.

Koncentrat do odkurzacza myjącego

Wydajność koncentratu

Wybierając płyn do robota sprzątającego, warto też wziąć pod uwagę wydajność koncentratu. Przeważnie producent umieszcza informację o tym, na ile cykli mopowania wystarczy 1 litr produktu. Wydajność jest uzależniona od wielkości stężenia, które chcemy uzyskać, to zaś jest podyktowane stopniem zabrudzenia powierzchni. Dla płynów w postaci koncentratu wystarczającą ilością jest od 2 do 5 ml przypadającą na każdy litr gotowego roztworu. Jak łatwo obliczyć, litrowa butelka umożliwia uzyskanie 200-500 litrów cieczy czyszczącej.

Dobrze również sprawdzić, w jaki sposób producent ułatwił dozowanie produktu. Przeważnie w opakowaniu znajdziemy dołączoną pipetę. Jeżeli jednak nie zostanie ona dostarczona wraz z płynem, ten pomocny artykuł znajdziemy w niskiej cenie w większości sklepów.

Działanie płynu

Przy wyborze płynu do robota myjącego liczą się przede wszystkim efekty, jakie można przy jego pomocy uzyskać. Warto uzyskać informacje dotyczące poniższych kwestii.

  • Do jakich powierzchni jest przeznaczony płyn?
  • Jak silnego działania możemy się spodziewać?
  • Czy produkt nie zostawia smug?
  • Czy płyn ma właściwości pielęgnacyjne?

Pamiętajmy jednocześnie, że aby osiągać większą skuteczność przy silnych zanieczyszczeniach, przeważnie wystarczy zwiększenie stężenia gotowej substancji.

Bezpieczeństwo

Płyny, zwłaszcza ten w postaci koncentratu, zawierają duże stężenie substancji chemicznych, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Dlatego przed zakupem sprawdź, czy odczyn pH produktu jest neutralny dla skóry i wybieraj wyłącznie artykuły, których bezpieczeństwo zostało poświadczone atestem. A dla zwiększenia komfortu użytkowania pamiętaj o rękawicach ochronnych podczas przygotowywania roztworu i wlewaniu go do zbiornika.

Stosowanie i uzupełnianie płynu do mycia w iRobotach

Obsługa robota myjącego jest banalna. Z kolei uzupełnienie płynu do mycia zajmuje dosłownie kilka chwil. Aby to zrobić, należy unieść uchwyt pokrywki zbiornika, a następnie wypełnić go mieszanką płynu i wody. Na koniec pokrywkę należy szczelnie zamknąć. Robot jest gotowy do sprzątania!

Dla płynów w postaci koncentratu warto najpierw przygotować roztwór o wybranym stężeniu, a następnie gotowy preparat wlać do zbiornika urządzenia.

Odkurzacz myjący podłogę

Najlepsze płyny do mycia dla iRobota

Jaki więc będzie najlepszy płyn do robota myjącego? Raczej nikogo nie zdziwi fakt, że najwyższą skuteczność można osiągnąć dzięki dedykowanym produktom. Tuż za nimi na podium ustawiają się inne uniwersalne płyny przeznaczone do robotów myjących. Siłą ich działania można samodzielnie manipulować dzięki stosowaniu różnego stężenia substancji – wybierając bardziej wydajny, niskoprocentowy roztwór do codziennego mycia lub stawiając na opcję wyższego stężenia, które doskonale poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi do usunięcia zanieczyszczeniami.

Najlepsze płyny cechują się kompatybilnością z wieloma sprzątającymi urządzeniami mechanicznymi oraz wysoką skutecznością działania. Wpływają też pozytywnie na wydajność sprzętu i sprawiają, że uzyskiwane efekty jeszcze bardziej cieszą oko.

Ocena recenzji:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Brak komentarzy

Chcesz być na bieżąco z nowinkami o robotach sprzątających dostępnych na rynku? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj aktualne informacje o najlepszych odkurzaczach samojezdnych, które wyręczą Cię w sprzątaniu!