Jak działa robot sprzątający?

Zastanawiasz się, jak działa robot sprzątający i co sprawia, że jest tak dokładny? No i dlaczego jest bardziej efektywny niż tradycyjny odkurzacz? W tym poradniku opisujemy działanie robota sprzątającego. Dowiedz się, co kryje się w tym niepozornym, ale bardzo przydatnym urządzeniu!

Jak działa robot sprzątający - dowiedz się więcej!

Jak działa robot sprzątający – dowiedz się więcej!

Zmywarka, pralka z suszarką czy robot sprzątający przestały kojarzyć się ze zbytecznym luksusem. Stały się za to jednymi z najważniejszych i niezastąpionych sprzętów w nowoczesnym domu. Mimo że wciąż zastanawiamy się, czy robot sprzątający może zastąpić tradycyjny odkurzacz, z chęcią z nich korzystamy.

Nowe technologie ułatwiają nam życie, ale właściwie, jak działa robot sprzątający? Aby się tego dowiedzieć, warto poznać jego budowę. Przedstawimy ją na przykładzie popularnego modelu iRobot Roomba Combo R113840.

Zobacz też różne modele iRobot – sprawdź, który odpowiada Twoim potrzebom!

Sprawdź, jak działa robot sprzątający na przykładzie modelu iRobot Roomba Combo!

Źródło zdjęcia: Media Expert

Budowa robota sprzątającego

Budowa robota sprzątającego nie jest skomplikowana, a całość przypomina niewielki krążek (niektóre roboty mają kształt litery D). Średnica opisywanego modelu iRobot to zaledwie 35 centymetrów, a wysokość – ok. 8 centymetrów! Na obudowie znajdziemy przycisk CLEAN, uruchamiający sprzęt, a także kontrolkę stanu Wi-Fi.

Ponadto, na górze robota sprzątającego znajduje się przycisk zwalniania zbiornika, który pozwala go opróżnić, a także specjalna przykrywa. Pod nią zainstalowano dwa przyciski: RESET i zasilania, wielofunkcyjne narzędzie do czyszczenia oraz filtr HEPA i pojemnik na brud.

Front robota sprzątającego ma wbudowany czujnik, dzięki któremu maszyna precyzyjnie skanuje cały obszar. To pozwala jej obierać prawidłową drogę sprzątania.

Robot sprzątający - jak działa i co potrafi? Zobacz!

Źródło zdjęcia: Media Expert

Funkcje robota sprzątającego mogą być różne, o czym piszemy dalej, dlatego też spody robotów mogą się znacznie różnić. W naszym modelu znajdziemy m.in. dwie dokładne szczotki do sprzątania przy krawędziach, ale także czujniki wysokości, styki ładowania, cztery koła, wyloty wody (robot jest wyposażony w opcjonalny system mopowania), a także szczotkę główną robota sprzątającego. Jak działa ten ostatni element?

Szczotka główna, dzięki ergonomicznej konstrukcji, jest w stanie dokładnie zbierać kurz z podłogi lub dywanu. Pomagają jej w tym zainstalowane po bokach dodatkowe szczotki. Całość pracuje na bardzo dużych obrotach, dzięki czemu czyści podłogę równomiernie i precyzyjnie.

Na spodzie tego niedużego krążka, co widoczne jest na zdjęciu, można zainstalować specjalną nakładkę do mopowania. Tego typu dodatki do robota sprzątającego wykonane są z mikrofibry. Są wielokrotnego użytku, dlatego po sprzątaniu można je po prostu uprać, wysuszyć i użyć następnym razem.

Warto nadmienić, że każdy robot sprzątający jest wyposażony w stację dokującą (w naszym modelu to tzw. Home Base). Dzięki niej urządzenie ekspresowo się ładuje i jest zawsze gotowe do pracy.

Funkcje robota sprzątającego

Kto raz użył tego typu sprzętu, na pewno z niego nie zrezygnuje. Dlaczego? Ponieważ funkcjonowanie robota sprzątającego jest nie tylko dokładne, ale i bardzo zróżnicowane. Przedstawiamy jego najważniejsze możliwości.

Działanie robota sprzątającego – inteligentne systemy

Pierwsza rzecz, o której warto wspomnieć, opisując funkcjonowanie robota sprzątającego, to doskonałe czujniki ruchu. Dzięki nim urządzenie sprząta dom dokładnie, miejsce po miejscu. Ciekawymi rozwiązaniami są też m.in. możliwość sterowania głosem, „nauka” nawyków sprzątania, a także ustawianie stałych harmonogramów pracy.

Jak działa robot sprzątający – funkcja odkurzania

Duża siła ssąca, a także funkcjonalny kształt robota i jego szczotek zapewniają bardzo dokładne odkurzanie. Dzięki odpowiedniej mocy urządzenie może czyścić zarówno powierzchnie twarde (parkiety, panele, kafle), jak i miękkie (dywany, dywaniki). Dostępne tryby odkurzania pozwalają dostosować pracę urządzenia do naszych potrzeb.

Robot sprzątający – jak działa mycie podłóg?

iRobot Roomba Combo nie tylko odkurza, ale też zmywa powierzchnie. Kilka trybów mopowania pozwala w 100% usunąć zabrudzenia i sprawić, że podłoga znów lśni czystością. To możliwe dzięki zaawansowanemu systemowi mopowania i dodatkowym nakładkom czyszczącym. Wyróżnia je specjalna tekstura, a także, jak wspominaliśmy już wcześniej, możliwość wielorazowego użycia.

Działanie i funkcje robota sprzątającego mogą Cię zaskoczyć. Wszystko dzięki precyzyjnemu systemowi sprzątania, a także ciekawym dodatkom, jak chociażby system do mopowania. Wypróbuj, jak cichy, energooszczędny, bezpieczny i samodzielny będzie Twój model!

Interesują Cię wysokiej jakości roboty, ale chciałbyś oszczędzić? Sprawdź nasz nowy ranking robotów sprzątających do 2000 zł.

Ocena recenzji:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Brak komentarzy

Chcesz być na bieżąco z nowinkami o robotach sprzątających dostępnych na rynku? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj aktualne informacje o najlepszych odkurzaczach samojezdnych, które wyręczą Cię w sprzątaniu!