Jak dbać o robota sprzątającego?
Prawidłowe czyszczenie i konserwacja robota sprzątającego decydują o efektywnym działaniu urządzenia oraz przedłużają jego żywotność. W jaki sposób wykonywać domowy przegląd urządzenia?
Dlaczego czyszczenie robota sprzątającego jest tak ważne?
Zanieczyszczony sprzęt nie spełnia swojej funkcji. Zużyta szczotka znacznie obniża jakość sprzątania, zapełniony pojemnik pogarsza moc ssania. Z kolei blokada układów wywołana poważnym zakurzeniem może skończyć się przegrzaniem, a nawet spaleniem silnika. Kurz odgrywa również ważną rolę w pracy czujników – może bowiem zakłócać ich działanie, przez co robot straci swoją intuicyjność poruszania się.
A co zrobić, jeśli jesteś dopiero na etapie wyboru urządzenia? Koniecznie skorzystaj z naszych poradników: Który robot sprzątający do mieszkania oraz jaki robot odkurzający – poznaj 6 najlepszych odkurzaczy samojezdnych! Oba artykuły stanowią pełne kompendium wiedzy, zawierają też porównania różnych modeli. Koniec z wątpliwościami!
Jak czyścić robota sprzątającego krok po kroku?
Czyszczenie robota sprzątającego możemy podzielić na kilka czynności, które należy wykonywać z określoną częstotliwością. Jak powinien przebiegać ten proces?
Opróżnianie pojemnika
Podstawowym zadaniem jest bieżące usuwanie zanieczyszczeń z pojemnika na brud. Czasem krok ten można jednak pominąć. Jak to możliwe? Niektóre urządzenia posiadają wbudowane funkcje, które wykonują tę pracę za nas. Na przykład model iRobot Roomba i3+ oferuje automatyczne opróżnianie pojemnika.
Źródło zdjęcia: Media Expert
Szczotki główne i boczne
Szczotki urządzenia wykonują lwią część pracy. Ich włosie dość szybko się zużywa, można jednak spowolnić ten proces poprzez skuteczne czyszczenie. W tym celu należy wyjąć szczotki, wyczyścić je z zalegającego na nich brudu, włosów czy sierści, a następnie umyć. Czynność tę zaleca się wykonywać co 1-2 tygodnie.
A jak myć poszczególne elementy robota sprzątającego? Bezpiecznym rozwiązaniem jest użycie wilgotnej ściereczki lub opłukanie części pod bieżącą wodą. Należy bezwzględnie trzymać się procedur wyznaczonych przez producenta, dlatego przed rozpoczęciem czyszczenia trzeba zapoznać się z załączoną instrukcją.
Koło środkowe
Koło środkowe jest odpowiedzialne za prawidłowe poruszanie się urządzenia po podłodze. Duża eksploatacja tego elementu naraża go na silne zakurzenie oraz uszkodzenia mechaniczne, dlatego warto minimum raz w tygodniu wytrzeć kurz i usunąć zanieczyszczenia, które mogłyby blokować funkcje jazdy.
Czyszczenie i wymiana filtrów
Sposób dbania o filtry w robocie sprzątającym jest uzależniony od rodzaju wykonania elementu. Niektóre wystarczy jedynie wytrzepać z kurzu, inne zaś z powodzeniem mogą być myte pod bieżącą wodą lub prane. Nawet jeśli dozwolone jest czyszczenie filtrów na mokro, ich ponowny montaż jest możliwy po dokładnym wyschnięciu, w innym przypadku ryzykujemy awarią urządzenia. Filtry powinny być wymieniane mniej więcej co 3 miesiące.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas czyszczenia robota?
Sam przebieg czyszczenia już znamy. Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak robić to prawidłowo. Kurzu można pozbywać się przy pomocy standardowego odkurzacza lub przy użyciu szczotek. W tym przypadku sprawdzą się również małe szczoteczki, które pozwolą oczyścić trudno dostępne miejsca. Włosie powinno być średniej twardości – ma umożliwić pozbycie się kurzu, ale też nie narażać niepotrzebnie konstrukcji na uszkodzenie.
Robiąc regularne oględziny, należy również zwrócić uwagę na włosy. Potrafią one wkręcić się w kółka pojazdu lub zaczepić o elementy takie jak rolki i śruby, przez co ograniczają lub całkowicie uniemożliwią poruszanie się maszyny. Może to spowodować awarię systemu jeżdżącego oraz silnika. Większych pukli włosów nie należy wyrywać – zwłaszcza jeśli owinęły się wokół elementu podatnego na ułamanie! Próby wyszarpania włosów grożą uszkodzeniem sprzętu. Zamiast tego włosy należy przeciąć nożyczkami. W usunięciu ich z trudno dostępnych miejsc przyda się pęseta. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii sierści. Miłośnicy zwierząt powinni wykonywać omawiane przeglądy znacznie częściej.
Ile czasu zajmuje czyszczenie robota sprzątającego? Jeśli będziesz wykonywać to zadanie regularnie, wystarczy od kilku do kilkunastu minut przeglądu po każdym użyciu. Wówczas warto sprawdzić urządzenie pod kątem zapełnienia pojemnika czy wkręconych włosów. Częstotliwość pozostałych działań jest zależna od tego, jak często użytkujesz robota.
Robot sprzątający – konserwacja i serwisowanie
Właściwe czyszczenie i konserwacja robota sprzątającego są konieczne, aby zapewnić prawidłowe działanie sprzętu i przedłużyć jego żywotność. Jednak praca tych urządzeń wiąże się również z narażeniem na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ pokonując przestrzeń, napotykają na różne przeszkody. Jeśli więc odnosisz wrażenie, że robot nie działa tak, jak powinien, nie wahaj się oddać urządzenia do renomowanego serwisu. W ten sposób uchronisz sprzęt przed poważną usterką, a nawet zniszczeniem.