Jak czyścić i konserwować iRobot Roomba?

Prawidłowa eksploatacja, a także czyszczenie i konserwacja każdego robota sprzątającego nie tylko zwiększa jego wydajność i efektywność, ale także w ogromnym stopniu przyczynia się do wydłużenia jego żywotności i bezawaryjności. W jaki sposób cieszyć się poprawnie działającym sprzętem przez długi czas? Jak ograniczyć awarie urządzenia i przedłużyć jego żywność?

iRobot Roomba – budowa

Aby najlepiej zadbać o swoje urządzenie i zdecydować który robot sprzątający do mieszkania, sprawdzi się najlepiej, warto poznać elementy jego budowy. Każdy model posiada podstawowe wyposażenie w postaci baterii odpowiadającej za czas pracy oraz szczotek czyszczących, dzięki którym odkurzacz skutecznie sprząta kurz i inne zanieczyszczenia z każdej powierzchni. Kolejne elementy uzależnione są od konkretnego robota, jego zaawansowania technologicznego oraz funkcji dodatkowych jak m.in. mopowanie.

Istotnymi elementami konstrukcyjnymi robotów samojezdnych są również czujniki, bez których samodzielna praca właściwie nie byłaby możliwa. Ilość, rodzaj, a także ich rozmieszczenie wpływają na to, w jakim stopniu robot radzi sobie z przeszkodami w postaci mebli i krawędzi. Niektóre urządzenia posiadają nawet czujniki pozwalające wykrywać rodzaj i poziom zabrudzenia powierzchni, dzięki czemu robot sprzątający jest w stanie samodzielnie oszacować niezbędną siłę i długość pracy, by zapewnić najlepsze efekty bez manualnego sterowania.

Ogromne znaczenie dla pracy odkurzaczy samojezdnych mają również zastosowane w nich filtry i rodzaj pojemnika na kurz i śmieci. Ich systematyczne opróżnianie i czyszczenie ma także wpływ na jakość wykonanej pracy oraz na stopień usuwania bakterii i alergenów z otoczenia co może warunkować wybór, na jaki odkurzacz dla alergika się zdecydować.

Czyszczenie oraz konserwacja odkurzaczy samojezdnych iRobot

Jedną z podstawowych czynności, jakie zmuszeni jesteśmy wykonywać podczas obsługi robotów sprzątających Roomba, jest systematyczne opróżnianie ich pojemników. Warto o tym pamiętać, ponieważ zapełnienie zbiornika może prowadzić do przegrzania i uszkodzenia mechanizmu. W przypadku modeli takich jak iRobota Roomba i7+, czy iRobot Roomba s9+, które wyposażone są w stację Clean Base, opróżnianie odbywa się bez jakiejkolwiek ingerencji, pozwalając zapomnieć o tej czynności przez ok. 30 pełnych cykli sprzątania.

Kolejnym niezbędnym do systematycznego czyszczenia elementem są szczotki i miotełki, które odpowiadają za zbieranie zanieczyszczeń. Warto pamiętać o tej czynności co kilka cykli, zwłaszcza jeśli posiadamy w domu zwierzęta. Sierść kumulująca się na szczotkach może prowadzić do znacznego obniżenia efektywności pracy, a w przypadku dużego zaniedbania również całkowitego zablokowania urządzenia. Wszystkie dostępne w ofercie marki iRobot urządzenia posiadają odznaczające się żywymi kolorami elementy, które bez większego wysiłku i wiedzy można samodzielnie wyczyścić, lub w razie konieczności wymienić na nowe, co znacznie ułatwia obsługę i eksploatację.

Aby wydłużyć pracę urządzenia, warto także dbać o systematyczne przecieranie styków, które znajdują się na spodzie, a także w stacji dokującej. Elementy te odpowiedzialne są za szybkość i jakość ładowania baterii. Dlatego dbanie o ich czystość jest niezbędne dla zapewnienia odpowiedniego poziomu wydajności.

Sierść i włosy są także częstą przyczyną blokowania się kół oraz mechanizmów napędowych. Na szczęście wszystkie modele iRobot Roomba charakteryzują się niezwykle łatwym demontażem tych elementów, dzięki czemu usunięcie zanieczyszczeń jest nie tylko szybkie, ale i bezproblemowe.

Na koniec warto choć raz na kilka miesięcy wyczyścić czujniki, w które wyposażony został odkurzacz samojezdny. Mimo iż są odporne na zabrudzenia, dobrze o nie zadbać, zwłaszcza że ich czyszczenie ogranicza się jedynie do przetarcia suchą szmatką, bez konieczności rozkręcania czy demontażu jakiegokolwiek elementu.

Czyszczenie pojemnika na brud w iRobocia Roomba

Opróżnianie i czyszczenie pojemnika na kurz i śmieci stanowi podstawową czynność eksploatacyjną każdego robota sprzątającego. Dlatego warto poznać krótką instrukcję jak wykonywać ją szybko i bez obaw o uszkodzenie któregokolwiek elementu.

  1. Wciśnij przycisk oznaczony ikoną kosza, który zwolni pojemnik na śmieci.
  2. Otwórz pokrywę zbiornika w celu jego opróżnienia.
  3. Usuń filtr z pojemnika na brud, delikatnie chwytając go za lewy bok.
  4. Na tym etapie warto oczyścić również filtr, dokładnie stukając nim o kosz na śmieci. Ważne, by do jego czyszczenia nie używać wody.
  5. Pojemnik na śmieci należy przemyć letnią wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.
  6. Kiedy pozostałe elementy będą znajdować się z powrotem na swoim miejscu, należy także umieścić filtr z powrotem w pojemniku na brud.
  7. Ostatnim krokiem jest wsunięcie zbiornika i zamocowanie go w taki sposób, by nie wypadł podczas pracy.

Dzięki tym wszystkim zabiegom Twój robot sprzątający będzie Ci służył przez naprawdę długi czas!

Ocena recenzji:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Brak komentarzy

Chcesz być na bieżąco z nowinkami o robotach sprzątających dostępnych na rynku? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj aktualne informacje o najlepszych odkurzaczach samojezdnych, które wyręczą Cię w sprzątaniu!