Ile prądu zużywa robot odkurzacz?

Zastanawiasz się, ile prądu zużywa odkurzacz automatyczny? Spieszymy z odpowiedzią! W tym tekście zajmiemy się zagadnieniem poboru energii w nowych egzemplarzach robotów sprzątających. Sprawdź, ile faktycznie będzie Cię kosztowała ich wydajna praca!

ile prądu zużywa odkurzacz automatyczny

Ile prądu zużywa odkurzacz tradycyjny?

Omawiając zagadnienie poboru prądu przez sprzęty domowe do sprzątania, pierwsze pytanie powinno brzmieć „ile prądu zużywa odkurzacz tradycyjny?”. Obliczenie tej wartości nie stanowi większego problemu. Producenci podają bowiem wszystkie niezbędne dane, na podstawie których można sprawdzić faktyczne zużycie prądu dowolnego modelu odkurzacza.

Dla przypomnienia: aby obliczyć zużycie energii, wystarczy znać moc urządzenia (podawana w watach) oraz określić czas jego pracy.

Weźmy przykład odkurzacza ze średniej półki cenowej, czyli modelu do 600 zł. Jego moc wejściowa (czyli, gdy urządzenie pracuje prawidłowo – zgodnie z normami i zaleceniami) to, jak podaje producent, 700 W. Ta wielkość oznacza wydajność pracy danego urządzenia. Optymalne wartości mieszczą się w przedziale około 550-750 W. Zasada jest prosta: im wyższa moc, tym odkurzacz lepiej radzi sobie z kurzem i zabrudzeniami.

Aby obliczyć, ile prądu zużywa odkurzacz podczas pracy, przyjmijmy, że będzie on używany tylko raz w tygodniu przez pół godziny. Zużycie energii obliczane jest w kilowatogodzinach, dlatego rachunek wygląda następująco:

  1. Przeliczenie mocy: 700 W = 0,7 kW.
  2. Czas pracy odkurzacza: 30 minut = 0,5 h.
  3. Mnożenie mocy przez czas: 0,7 kW x 0,5 h = 0,35 kWh.

Odpowiedź: półgodzinna praca tradycyjnego odkurzacza o mocy 700 W to 0,35 kWh, czyli około 23 grosze (według aktualnych wskazań kalkulatora zużycia prądu na stronie TAURON Dystrybucja).

Ile prądu zużywa robot odkurzacz w trakcie sprzątania?

Wiedząc, ile prądu zużywa odkurzacz, warto przyjrzeć się teraz, jak działa robot sprzątający. Zużycie prądu można tu liczyć analogicznie do powyższego przykładu z odkurzaczem tradycyjnym. Warto nadmienić, że odpowiednio dobrany model iRobot (lub urządzenie dowolnej innej marki) może pozytywnie zaskoczyć niskim poborem mocy. Zatem jak wygląda to w praktyce?

Standardowe odkurzacze automatyczne wyposażone są w akumulatory litowo-jonowe. Do ich naładowania potrzeba około 3 godzin. Według informacji podawanych przez producentów, przykładowy odkurzacz automatyczny ze średniej półki cenowej (model do 1500 zł) zużywa podczas ładowania około 30-60 W.

Obliczając pobór mocy według stosowanego wcześniej wzoru, pół godziny ładowania tego sprzętu przekłada się na maksymalnie 0,03 kWh. Oznacza to, że koszt poboru mocy wynosi 0,02 zł. Biorąc pod uwagę, że pełne ładowanie trwa 3 godziny, koszt wzrasta do 0,06 zł. Tak naładowana bateria pozwala na pracę robota nawet do 150 minut. Właśnie dlatego różnica pomiędzy tradycyjnym odkurzaczem a tym automatycznym jest spora.

Oprócz niskiego poboru mocy automatyczne roboty sprzątające wyróżniają się także wygodą użytkowania i wieloma praktycznymi rozwiązaniami (mapowanie mieszkania, dodatkowa opcja wycierania na mokro, automatyczne opróżnianie pojemnika na kurz, obsługa za pomocą smartfonu itp.). Takie urządzenia, w przeciwieństwie do standardowych odkurzaczy, pozwalają więc oszczędzić czas i oddać prace sprzątające całkowicie w ręce robota.

Lubisz oszczędzać? Sprawdź koniecznie ekologiczne odkurzacze bezworkowe.

ile prądu zużywa robot sprzątający

Ile prądu zużywa robot sprzątający w trybie czuwania?

Tryb czuwania to słowo-klucz w przypadku robotów sprzątających. W przeciwieństwie do klasycznych odkurzaczy, które odłączamy od gniazdka i chowamy do szafy czy schowka, odkurzacze automatyczne są ciągle gotowe do działania (stand-by). Wystarczy tylko sygnał z naszej strony (uruchomienie odkurzacza przyciskiem czy rozpoczęcie pracy poprzez aplikację na telefonie), aby inteligentny robot wyjechał ze stacji dokującej, a odkurzanie się rozpoczęło.

Ile prądu zużywa iRobot w trybie stand-by? Jak podaje producent w modelu iRobot Roomba 975 to około 2 W. Jeśli więc ten tryb włączony jest przez cały dzień (2 W x 24 godziny x 30 dni), w miesiącu zużyje 14,40 kWh, czyli około 9,50 zł.

Chcesz oszczędzać jeszcze więcej ze swoim automatycznym odkurzaczem? Świetny patent opracował wspominany już wcześniej producent, czyli iRobot. W swoich modelach wprowadził tryb niskiego zużycia energii w stanie gotowości. Dzięki niemu za każdym razem, gdy Roomba wraca do stacji ładowania i znajduje się w trybie czuwania, zużywa niewielkie ilości energii (obliczenia powyżej!). W tym czasie sprzęt jest gotowy do dalszego odkurzania i ma połączenie z siecią Wi-Fi.

Ile prądu zużywa robot odkurzacz? Wszystko zależy od tego, jak długo i intensywnie pracuje. Koszt naładowania akumulatora do jednorazowego odkurzania (praca do 150 minut) to około 0,06 zł. Używając iRobota codziennie, w miesiącu zapłacimy około 1,80 zł. Jeśli dodać do tego tryb stand-by, który działa przez cały czas, jego koszt miesięczny to około 9,50 zł. Łącznie wydajesz jakieś 11 zł, zyskując bezcenny komfort związany z bezproblemowym odkurzaniem!

 ile prądu zużywa iRobot

Ocena recenzji:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Brak komentarzy

Chcesz być na bieżąco z nowinkami o robotach sprzątających dostępnych na rynku? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj aktualne informacje o najlepszych odkurzaczach samojezdnych, które wyręczą Cię w sprzątaniu!