Ekologiczne odkurzacze bezworkowe – który wybrać i jakie są korzyści?

Ekologia, ochrona środowiska czy, choćby ograniczenie produkcji śmieci poprzez bardziej racjonalne wybory zakupowe to tematy, które w ostatnich latach nie tracą na zainteresowaniu i popularności. Coraz chętniej wybieramy opakowania wielorazowe, rezygnujemy z plastikowych produktów i stawiamy na wyroby biodegradowalne, przyjazne środowisku. Wybieraj świadomie i odpowiedzialnie – postaw na ekologiczny odkurzacz bezworkowy!

Odkurzacz ekologiczny, bezworkowy – czyli jaki?

Model bezworkowy w użytkowaniu jest niemalże identyczny, jak klasyczny odkurzacz workowy na pył, kurz, sierść i inne zanieczyszczenia. Ich uruchamianie, działanie, czy funkcje są niezwykle bliźniacze lub nawet identyczne, różnice dostrzegalne są natomiast w koszcie eksploatacji, a także ilości wytwarzanych śmieci.

Przede wszystkim, jak łatwo się domyślić po samej nazwie, odkurzacze bezworkowe nie wymagają specjalnych papierowych worków, których żywotność jest mocno ograniczona. Kurz i zanieczyszczenia zbierane są do specjalnego pojemnika, który zamiast wymiany na nowy, opróżnia się ze śmieci i wykorzystuje ponownie. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko mocno ograniczyć koszty związane z obsługą urządzenia, ale także przyczynia się do znacznego ograniczenia wytwarzanych śmieci.

Odkurzacze ekologiczne to również urządzenia stosunkowo nowej generacji, dzięki czemu przy tej samej pracy zużywają zdecydowanie mniej prądu niż ich klasyczne odpowiedniki. Zasada działania urządzenia opiera się na dużej sile odśrodkowej, która wytwarzana jest za sprawą ruchu wirowego. Dzięki niemu wszystkie zanieczyszczenia zatrzymują się wewnątrz specjalnego pojemnika, a powietrze uchodzące z odkurzacza jest czyste i wolne m.in. od bakterii i grzybów.

Jeśli zastanawiasz się jaki odkurzacz dla alergika sprawdzi się najlepiej, to wybór modeli bezworkowych okaże się strzałem w dziesiątkę. Wyposażone są w specjalne filtry HEPA, których zadaniem jest wyłapanie i zatrzymanie wewnątrz urządzenia wszystkich mikroustrojów mogących zaszkodzić układowi oddechowemu, znacząco podnosząc tym samym komfort życia osobom, które na co dzień zmagają się z licznymi reakcjami alergicznymi.

Aby zagwarantować swojemu odkurzaczowi ekologicznemu bezawaryjną pracę i najwyższy poziom filtracji, warto pamiętać o systematycznym czyszczeniu filtrów HEPA. Czynność ta jest niezwykle prosta i szybka, nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń, czy specjalistycznej wiedzy.

Ekologiczne odkurzanie – korzyści

Klasyczne odkurzacze starszej generacji swoją pracę opierają na zasysaniu śmieci do specjalnych worków z papieru lub tworzyw sztucznych, które w przypadku przepełnienia wymieniane są na nowe. W zależności od powierzchni mieszkania lub też zapotrzebowania, np. jeśli posiadamy w domu czworonoga, może się okazać, że wymiana takich worków odbywa się częściej, niż byśmy tego chcieli, generując nie tylko niepotrzebne koszty, ale również odpady, które nie ulegają biodegradacji.

Odkurzacze ekologiczne nie tylko całkowicie eliminują problem związany z wymianą worków, ale również przyczyniają się do oszczędności energii, pozwalając zmniejszyć jej zużycie o nawet 20% w skali miesiąca, przy wykonaniu dokładniej takiej samej pracy jak odkurzacze workowe. Dzieje się tak, ponieważ silnik działa, wykorzystując mniejszą moc, jednak decydująca o efektywności pracy siła ssąca jest znacznie większa niż w przypadku klasycznych modeli z wymiennymi workami na zanieczyszczenia.

Zestawienie najlepszych ekologicznych odkurzaczy bezworkowych

Jeśli zastanawiasz się, jaki model odkurzacza bezworkowego kupić, przede wszystkim musisz wiedzieć jakim wyzwaniom będzie musiał sprostać. Decyzję o tym, który robot sprzątający do mieszkania wybrać, warto oprzeć m.in. na powierzchni jaką dysponujemy, czy ilością zwierząt w domu.

iROBOT Roomba 980

Jeśli mieszkanie posiada wiele mebli lub zakamarków, między którymi trzeba będzie lawirować, świetnie sprawdzą się modele odkurzaczy automatycznych, wyposażone w czujniki antykolizyjne, czy uskoku podłoża. Ponadto iROBOT Roomba 980, jest urządzeniem niezwykle dyskretnym, wyróżniającym się skutecznym filtrem przechwytującym do 99% alergenów i bakterii. Wyposażony został również w pojemnik o wielkości 0,6 l, a możliwość ustawienia spersonalizowanego harmonogramu sprzątania sprawia, że nie wymaga zbyt wiele obsługi.

Zdjęcie producenta ceneo.pl

Model Philips PowerPro Expert FC9743/09

Doskonały wybór dla miłośników zwierząt. Model wyróżnia się sporą siłą ssącą, a innowacyjna technologia PowerCyclone 8 gwarantuje doskonałe rezultaty pracy, bez względu na rodzaj powierzchni. Philips PowerPro Expert jest także jednym z najchętniej wybieranych odkurzaczy bezworkowych ze względu na wysoki poziom filtracji zanieczyszczeń, bakterii i alergenów, wynoszący aż 99,98% oraz niezwykle cichą pracę. Urządzenie wymaga jednak ręcznej obsługi.

Odkurzacz bezworkowy to tak naprawdę zestaw dwóch korzyści – oszczędnośc finansowa i dbanie o środowisko!

Ocena recenzji:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Brak komentarzy

Chcesz być na bieżąco z nowinkami o robotach sprzątających dostępnych na rynku? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj aktualne informacje o najlepszych odkurzaczach samojezdnych, które wyręczą Cię w sprzątaniu!