Czy roboty sprzątające są głośne?

W dzisiejszych czasach otoczeni jesteśmy wieloma dźwiękami o różnym stopniu głośności i intensywności. Lodówki, pralki, roboty kuchenne, wszystkie te urządzenia generują hałas, który w nadmiarze może mieć zły wpływ na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Czy zakup robota sprzątającego to dobra decyzja, jeśli zmagamy się z bólami migrenowymi? W jaki sposób pracuje samojezdny odkurzacz i jaki realny poziom hałasu generuje?

Dlaczego odpowiedni poziom hałasu ma tak ogromne znaczenie?

Każde pracujące urządzenie generuje hałas, który może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Wszystkie dźwięki poniżej 35 dB., jak m.in. szum wody, wysokiej trawy, liści, czy szept są dla naszego ucha bardzo przyjemne i mogą działać uspokajająco. Problemem natomiast mogą okazać się dźwięki w przedziale między 35, a 70 dB., do których zaliczyć można np. szum biurowy, czy jednoczesna praca kilku sprzętów domowych.

Do dźwięków na poziomie 50 dB szybko jesteśmy w stanie się przyzwyczaić i po jakimś czasie przestajemy zwracać na nie uwagę. Jednak systematyczny kontakt z nimi, może prowadzić do rozstrojów nerwowych, zwiększenia ciśnienia krwi, nasilenia stresu, czy też zmęczenia i spadku produktywności.

Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm pod wpływem stresu uwalnia adrenalinę. Adrenalina przyczynia się do uwalniania kwasów tłuszczowych magazynowanych w tkankach, zamieniając ją na energię niezbędną do walki lub ucieczki. Jeśli jednak nasze ciało nie znajduje się w żadnej sytuacji zagrażającej i energia nie może znaleźć ujścia, zamienia się w szkodliwy dla nas cholesterol, będący przyczyną wielu poważnych chorób.

Najgorsze dla naszego zdrowia są natomiast wszystkie hałasy powyżej 70 dB. Stały kontakt może spowodować trwałe uszkodzenie słuchu, zaburzenia układu krążenia, prowadzące m.in. do zawałów serca, zaburzenia układu nerwowego oraz równowagi.

Jak głośno pracują roboty sprzątające?

To ile dB generuje samojezdny odkurzacz bezworkowy, ma ogromny wpływ na komfort i odpoczynek w domowym zaciszu. Poziom hałasu jest jednym z podstawowych kryteriów, jakimi powinniśmy się kierować podczas zakupu. Jednak zdarza się, że producenci nie eksponują tej informacji w wystarczającym stopniu. Często dzieje się tak, ponieważ hałas generowany przez niektóre modele przekracza nawet 70 dB. Dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretny model, poznaj największe zalety samojezdnych odkurzaczy o niskim poziomie hałasu.

Tak wysoki poziom głośności urządzenia sprawia, że może ono pracować właściwie jedynie pod naszą nieobecność. Niemożliwe jest skupienie uwagi, pracowanie, czy nawet swobodne prowadzenie rozmowy przez cały tryb sprzątania, który średnio trwa 60 minut. Na szczęście tak głośne modele stanowią wśród robotów samojezdnych rzadkość, w przeciwieństwie do klasycznych odkurzaczy. Producenci zadbali o to, by ich praca nie stawała się uciążliwa, a same urządzenia były dyskretne i niemal niewykrywalne. Średni poziom głośności robotów sprzątających oscyluje na granicy ok. 55 dB. Jest to mniej więcej tyle samo, co rozmowa pomiędzy dwiema osobami.

Warto również wiedzieć, że robot sprzątający jest urządzeniem, który generuje różnego rodzaju hałas. Dzieje się tak, ponieważ wyposażony został w kilka silników, które odpowiadają za pracę szczotek, turbiny wytwarzające moc ssącą, czy choćby kółek odpowiadających za poruszanie się. Każdy z elementów może generować inny stopień hałasu, który dodatkowo będzie różnił się jeszcze w zależności od rodzaju podłogi, na jakiej dany model pracuje. Dla przykładu poziom dB może być nieco wyższy na podłożu z kafelek czy paneli niż na dywanie i wykładzinie.

Ciche odkurzacze sprzątające – jaki model wybrać?

Wbrew pozorom, cichy robot samojezdny to nie taka rzadkość. Producenci coraz częściej przykładają dużą wagę do poziomu dB., jakie generują ich modele, prześcigając się w tym, który z nich jest najcichszy. To który robot sprzątający do mieszkania okaże się najlepszy, może zależeć nie tylko od deklarowanego przez producenta poziomu dB., ale również jak wspominaliśmy wcześniej podłoża, na jakim będzie pracował.

Wybór cichego odkurzacza sprzątającego jest niezwykle istotny, jeśli mieszkają z nami małe dzieci, wykonujemy swoją pracę w domu, lub chorujemy na częste bóle migrenowe. Ciche modele w dłuższej perspektywie mogą okazać się bezpieczniejsze dla naszego samopoczucia, a nawet zdrowia.

TESLA RoboStar T60

Jeden z najcichszych modeli dostępnych na rynku. Poziom hałasu, jaki generuje robot sprzątający TESLA RoboStar T60, waha się w granicach zaledwie 55 dB. Dzięki temu już po krótkiej chwili zapominamy, że urządzenie jest włączone i wykonuje swoją pracę.

iRobot Roomba i7+

Poziom hałasu modelu iRobot Roomba i7+ sięga ok. 65 dB., co stanowi najpopularniejszą wartość dla tego typu urządzeń. Mimo iż pracę robota da się usłyszeć, hałas jest na tyle nieszkodliwy, iż nie przeszkadza w rozmowie, czy wykonywaniu codziennych obowiązków.

Jeśli więc zależy Ci na komforcie w swoim domu lub mieszkaniu, wybierz sprzęt, który nie będzie znacząco zakłócał ciszy!

Ocena recenzji:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Brak komentarzy

Chcesz być na bieżąco z nowinkami o robotach sprzątających dostępnych na rynku? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj aktualne informacje o najlepszych odkurzaczach samojezdnych, które wyręczą Cię w sprzątaniu!