Czy robot sprzątający może zastąpić tradycyjny odkurzacz?

Roboty sprzątające stają się coraz bardziej popularnym sprzętem gospodarstwa domowego. I nic w tym dziwnego – te automatyczne urządzenia sprawiają, że domowe porządki zajmują znacznie mniej czasu, a dodatkowo parametry wielu modeli gwarantują dokładność i skuteczność sprzątania. Jednak czy automatyczny robot może zastąpić tradycyjny odkurzacz? W jakich przypadkach sprawdzają się oba rozwiązania? I które z nich warto wybrać?

Osoba odkurzająca podłogę odkurzaczem pionowym

Robot sprzątający vs klasyczny odkurzacz

Robot sprzątający to automatyczny odkurzacz, który samodzielnie przemieszcza się po mieszkaniu, zbierając brud z podłogi. Niektóre modele zostały również wyposażone w opcję mopowania, dzięki czemu sprzęt może służyć zarówno do odkurzania, jak i mycia powierzchni. Przykładem takiego urządzenia może być robot najnowszej generacji XIAOMI Mi Vacuum Mop Pro albo iRobot Roomba s9+. Chcesz wiedzieć, jak nowoczesne technologie wpływają na komfort ich użytkowania? Poznaj największe zalety samojezdnych odkurzaczy!

iRobot Roomba s9+ odkurzający okruszki z dywanu i podłogi

Źródło zdjęcia: Media Markt

Moc silnika urządzeń dostępnych na rynku wynosi najczęściej około 25-60 W, zaś moc ssania odkurzaczy samojezdnych mieści się w zakresie 2000-3000 Pa. Taki robot skutecznie radzi sobie z czyszczeniem powierzchni z kurzu, większego brudu, a nawet sierści czy włosów.

Robot sprzątający nie potrzebuje stałego nadzoru użytkownika. Większość modeli może zostać połączonych z aplikacją mobilną, która pozwala między innymi na zdalne sterowanie, sprawdzenie położenia odkurzacza czy też zaplanowanie harmonogramu sprzątania na kolejne dni. Obsługa takiego urządzenia wymaga jedynie minimum ingerencji ze strony człowieka.

Tradycyjny odkurzacz różni się od robota przede wszystkim koniecznością manualnej obsługi oraz znacznie wyższymi parametrami. Moc silnika takiego urządzenia dochodzi nawet do 900 W, a co za tym idzie, znacznie lepsza jest również moc ssania. Niezliczona ilość wymiennych końcówek sprawia, że dostęp do zakamarków staje się banalnie prosty. Jeśli więc chodzi o dokładność sprzątania klasycznego odkurzacza, ma on przewagę nad automatyczną konkurencją. Jednak nie zawsze jest to konieczne w codziennym cyklu sprzątania.

iRobot sprzątajaćy drewnianą podłogę

Robot sprzątający a odkurzacz – gdzie się lepiej sprawdzają?

Robot sprzątający nie bez powodu jest rozwiązaniem chętnie wybieranym przez osoby, które dużo czasu poświęcają na pracę zawodową lub które ze względu na obecność dzieci bądź zwierząt muszą częściej dbać o porządek. Pracę odkurzacza można z góry zaplanować. Urządzenie włączy się samo, nawet gdy nikogo nie ma w domu. Samo również zakończy pracę i wróci do stacji dokującej, aby ponownie naładować akumulator. Niezależnie od tego, czy pracujesz w domu, czy poza domem, robot pozwoli Ci spędzić wolny czas na ulubionych zajęciach.

Robot sprawdza się w codziennym dbaniu nie tylko o twarde powierzchnie, ale poradzi sobie również jako robot sprzątający do dywanów. Urządzenia odkurzająco-mopujące sprawiają, że podłoga zawsze wygląda na świeżą i zadbaną. Dlatego ta opcja przydaje się w domach osób, które cenią sobie porządek i jednocześnie chcą przeznaczyć na sprzątanie minimum swojej energii. Sprzęt jednak nie sprawdzi się, gdy zaistnieje konieczność zrobienia generalnych porządków. W takim przypadku potrzebne jest urządzenie z dużą siłą ssania, pojemnym zbiornikiem na brud oraz konstrukcją, która zapewnia dostęp do wszystkich kątów.

Klasyczny odkurzacz natomiast sprawdzi się w dwóch przypadkach: kiedy konieczne jest posprzątanie trudno dostępnych i mocno zabrudzonych powierzchni, a także, gdy użytkownik po prostu lubi sprzątać i każdego dnia chce poświęcić czas na dokładne porządki.

Co lepsze – robot czy odkurzacz? Co wybrać?

Które urządzenie jest lepsze – robot czy odkurzacz? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jakiego efektu oczekujesz od sprzętu sprzątającego. Jeśli ostatnie, na co masz ochotę po powrocie z pracy, to odkurzanie, nie wahaj się i postaw na samojezdny robot, który wykona tę pracę za Ciebie. Nie musisz się martwić o jakość sprzątania. Te inteligentne maszyny wyposażone w specjalne czujniki doskonale wiedzą, które powierzchnie wymagają większej pracy. Zakończą działanie dopiero wtedy, gdy z podłogi znikną wszystkie niechciane obiekty. Jeśli natomiast lubisz sprzątać i masz bzika na punkcie nieskazitelnie czystych kątów, postaw na klasyczny odkurzacz.

Czy istnieje rozwiązanie idealne? Naszym zdaniem tak. Dlatego polecamy Ci wybór obu omawianych urządzeń. Dlaczego warto posiadać w swoim domu zarówno robot sprzątający, jak i tradycyjną wersję odkurzacza?

Robot jeżdżący działa samodzielnie, dlatego doskonale nadaje się do codziennych porządków. Wystarczy, że zaplanujesz w harmonogramie, aby o określonej godzinie posprzątał całe mieszkanie lub wybrane pomieszczenia. W ten sposób sprawisz, że podłoga w domu stale będzie się dobrze prezentować. Natomiast klasycznego odkurzacza możesz użyć raz na jakiś czas, aby przeprowadzić generalne porządki.

Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, co jest lepsze – robot czy odkurzacz, pomyśl, czy nie lepiej wybrać możliwości oferowane przez oba te rozwiązania!

Ocena recenzji:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Brak komentarzy

Chcesz być na bieżąco z nowinkami o robotach sprzątających dostępnych na rynku? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj aktualne informacje o najlepszych odkurzaczach samojezdnych, które wyręczą Cię w sprzątaniu!