Źródło zdjęcia: euro.com.pl
Xplorer Serie 95 RG7987
- niski poziom hałasu
- długi czas pracy
- funkcja mopowania
- długi czas ładowania
- brak wirtualnej latarni
- brak wyświetlacza
Źródło zdjęcia: irobot.pl
Roomba i7+ (i7558)
- samodzielne opróżnianie zbiornika dzięki funkcji automatycznego usuwania brudu
- planowanie sprzątania według pomieszczeń
- inteligentne mapy Imprint
- brak filtrów HEPA
- głośność pracy
- brak wyświetlacza
Źródło zdjęcia: euro.com.pl
S9
- długi czas pracy
- duża pojemność zbiornika
- antykolizyjne czujniki
- długi czas ładowania
- brak wirtualnej latarni
- stosunkowo wysoki
Źródło zdjęcia: RTVeuroAGD
S6 MaxV
- automatyczny powrót do bazy i ładowanie
- czujniki podczerwieni
- czyszczenie strefowe
- brak automatycznego opróżniania pojemnika
- brak wirtualnej latarni
- długi czas ładowania
Źródło zdjęcia: irobot.pl
Roomba i3+ (i3558)
- automatyczne opróżnianie pojemnika na brud
- 3-stopniowy system sprzątania
- powrót do miejsca przerwania sprzątania
- kompatybilność z asystentami głosowymi
- brak wirtualnej ściany
- nie reaguje na bezpośrednie komendy głosowe
- wymaga czyszczenia gumowych szczotek z sierści zwierząt
- nie posiada systemu mopowania
Źródło zdjęcia: euro.com.pl
Eve Plus
- długi czas pracy
- czujniki krawędzi
- ładowanie i wznawianie odkurzania
- brak wirtualnej latarni
- stosunkowo głośny
- długi czas ładowania
źródło: zdjęcie ze strony sklepu Media Expert
Bot L10 Pro
- programator pracy
- wirtualna ściana
- funkcja mopowania
- brak automatycznego opróżniania pojemnika
- brak wirtualnej latarni
- stosunkowo wysoki
Sprzątanie to jedna z czynności, od której nie jesteśmy w stanie uciec. Wymaga sporo systematyki, by utrzymać w domu odpowiedni porządek, który znacząco wpływa na komfort i odpoczynek. A gdyby tak podłogi mogły sprzątać się same? Poznaj ranking najlepszych robotów samojezdnych 2021 roku i zapomnij o czasochłonnych, domowych obowiązkach!
Dlaczego warto postawić na odkurzacze samojezdne?
Rynek sprzętów AGD zalewa fala robotów sprzątających. Producenci prześcigają się w rozwiązaniach technologicznych, funkcjach, a także stylowym designie, tworząc z odkurzaczy nie tylko praktyczny gadżet, ale również modny element wystroju. Oczywiście przed przystąpieniem do podejmowania decyzji, który robot sprzątający do mieszkania wybrać, warto zapoznać się z najlepszymi i najgorszymi cechami wśród topowych modeli, tak by świadomie wyłonić urządzenie najlepiej spełniające oczekiwania.
Roboty samoodkurzające warto wybrać nie tylko ze względu na oszczędność czasu, ale również ich samodzielność pracy, a także dokładność, która współcześnie nie jest mniejsza niż tradycyjne modele manualne. Od czego zależy jakość robotów samojezdnych? Na jakie parametry i funkcje zwrócić uwagę? Poniższy ranking stworzony został w oparciu o najpopularniejsze tzn. najczęściej wybierane przez użytkowników modele w 2021 roku i bierze na tapet podstawowe parametry oraz funkcje, które odpowiadają za najlepszą wydajność i najbardziej satysfakcjonujące efekty pracy.
Co oferują nam producenci robotów odkurzających?
Aby stworzyć rzetelny ranking, uwzględnione zostały nie tylko same funkcje, ale również ich efektywność, a także opinie użytkowników. Roboty sprzątające, które w 2021 roku cieszyły się największą popularnością to:
- Tefal Xplorer Serie 95 RG7987,
- iRobot Roomba i7+ (i7558),
- Viomi S9,
- Roborock S6 MaxV,
- iRobot Roomba® i3 (i3156),
- Roidmi Eve Plus,
- Dreame Bot L10 Pro.
Każdy z modeli rozpatrzony został pod względem jakości oferowanych funkcji, a także zadowolenia klientów i łatwości obsługi. Ciesz się najlepszym robotem 2021 roku i poznaj największe zalety samojezdnych odkurzaczy!
Generowany hałas
Wszystkie dźwięki na poziomie mniej więcej 60 dB. są znośne dla naszego ucha i w dłuższej perspektywie można do nich przywyknąć w takim stopniu, że przestają być przez nas słyszane. Jeśli planujemy zakup robota samojezdnego, który ma pracować również wtedy, kiedy przebywamy w mieszkaniu, warto zadbać o to, by był cichy i dyskretny.
Najczęściej spotykanym poziomem hałasu wśród odkurzaczy samojezdnych jest 65 dB. W takich warunkach możliwa jest nauka, praca, a nawet drzemka. Zwycięzcą w tej kategorii jest robot sprzątający Tefal Xplorer Serie 95 RG7987, który generuje hałas zalewie na poziomie 60 dB. Najgłośniejszymi z kolei modelami okazały się:
- Roborock S6 MaxV - 67 dB.,
- iRobot Roomba i3 - 69 dB.
Długość pracy
Niezwykle istotny parametr, który świadczy o efektywności urządzenia. To, czy konkretny model będzie w stanie na jednym ładowaniu wysprzątać całe mieszkanie, przekłada się na zadowolenie z jego pracy, w końcu nikt nie chce, by jego odkurzacz przerwał sprzątanie w połowie, kiedy np. spodziewamy się gości.
Szybkość i długość pracy może być uzależniona od wielu czynników, do których zaliczyć można:
- wielkość powierzchni,
- ilość mebli i innych przeszkód,
- rodzaj podłoża.
Przy dużym metrażu, niezwykle istotną funkcją wspomagającą dla robota samojezdnego, jest jego samodzielny powrót do stacji ładowania oraz wznowienie pracy w momencie, w którym baterie uległy rozładowaniu.
Większość modeli dostępnych na rynku, w tym również omawiane najpopularniejsze modele 2021 roku, bez problemu powinny poradzić sobie z mieszkaniami o powierzchni ok. 50 m², problemem mogą okazać się natomiast większe powierzchnie, powyżej 60 m², wyposażone w dywany lub wykładziny.
Pierwsze miejsce w rankingu zdobywa tym razem Roidmi Eve Plus. Urządzenie zapewnia mniej więcej 250 min ciągłego sprzątania na jednym ładowaniu, a w przypadku rozładowania akumulatorów, robot samodzielnie powraca do stacji i ładuje baterie do momentu, który pozwoli mu ponownie podjąć pracę. Kolejne najlepsze w zestawieniu modele to:
- Tefal Xplorer Serie 95 RG7987 - 225 min,
- Viomi S9 - 220 min, jednak w przeciwieństwie do pozostałych modeli odkurzacz nie został wyposażony w funkcję samodzielnego podjęcia pracy w przypadku wyładowania akumulatorów,
- Roborock S6 MaxV - 180 min,
- Dreame Bot L10 Pro - 150 min,
- iRobot Roomba i7+ - 75 min,
- iRobot Roomba i3 - 75 min.

Aplikacja mobilna — zaawansowanie i łatwość obsługi
W przypadku aplikacji mobilnych, których zadaniem jest monitorowanie, nadzorowanie, a także przydzielanie pracy robotom sprzątającym, opinie użytkowników mają ogromne znaczenie. To czy dana aplikacja jest przejrzysta, intuicyjna i łatwa do zrozumienia przez każdego użytkownika, również osoby starsze i dzieci, ma ogromny wpływ na jakość korzystania z odkurzaczy samojezdnych.
W tym kryterium, pod uwagę wzięto także częstotliwość aktualizacji, która bardzo często świadczy o zaangażowaniu producenta w konkretne modele, a także o tym, czy przewiduje on wprowadzenie nowych funkcji i rozwiązań dostosowanych do zmieniających się potrzeb konsumentów.
Aplikacja stanowi centrum dowodzenia robotem samojezdnym, dzięki któremu możemy idealnie dostosować jego pracę do potrzeb, które mogą ulegać np. sezonowym zmianom. W tej kategorii zdecydowanie wygrywa aplikacja iRobot Home. Jest ona najlepsza pod względem:
- personalizacji funkcji,
- tworzenia map,
- możliwości ustawienia wielu harmonogramów i stref sprzątania,
- możliwości tworzenia wirtualnych ścian,
- łatwości obsługi,
- szybkości działania.
Pozostałe modele znajdują się gdzieś na poziomie średniego zadowolenia na podstawie komentarzy i opinii użytkowników, natomiast najniżej oceniają aplikacją, jest Viomi Robots. Jest niezwykle uboga w możliwości konfiguracji i dobór funkcji, a także nie posiada na obecną chwilę polskiego tłumaczenia, przez co może być problematyczna w obsłudze przez wielu użytkowników.
System i tryby sprzątania
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wysoka moc ssania to bardzo często zbyt mało, by zagwarantować najlepsze efekty sprzątania. Liczy się jeszcze materiał, z jakiego wykonane zostały szczotki, sposób ich pracy, a także inteligentny system rozpoznawania stopnia zabrudzenia, który znacząco podnosi efektywność robotów samojezdnych.
Tylko system składający się z 2 szczotek głównych oraz głowicy czyszczącej, jest w stanie zapewnić najlepsze rezultaty pracy, bez względu na rodzaj powierzchni, czyszcząc skutecznie każde zabrudzenie w tym sierść i włosy. W taki system wyposażone są jedynie roboty samojezdne firmy iRobot.
Pozostałe modele z rankingu oferują wymienne szczotki, których efektywność uzależniona jest od rodzaju podłoża, lub szczotki uniwersalne, które nie najlepiej radzą sobie z wyższymi dywanami czy sierścią. Ponadto, Roombę wyróżnia także innowacyjny system czujników Dirt Detect, który samodzielnie dostosowuje stopień pracy do rodzaju zabrudzenia.
Funkcje wspomagające
Zakres funkcji, jakie oferuje odkurzacz samojezdny, przekłada się w widoczny sposób na jakość wykonywanej przez niego pracy. To oczywiste, że im więcej różnych trybów sprzątania oferuje urządzenie, tym lepiej poradzi sobie nawet w trudniejszych warunkach. Praktycznie wszystkie najpopularniejsze modele 2021 roku gwarantują takie funkcje jak:
- funkcja lokalizacji,
- współpraca z Google Assistant i Amazon Alexa,
- sprzątanie wybranych pomieszczeń,
- czujniki kolizyjne,
- aplikacje mobilne,
- powrót do stacji dokującej.
Wśród omawianych odkurzaczy automatycznych znalazł się jednak jeden model, który swoimi możliwościami zdecydowanie przewyższa pozostałe, a jest nim iRobot Roomba i7+. Nie tylko wyposażony został w wyjątkowo skuteczne szczotki silikonowe, które stanowią najlepszy wybór dla posiadaczy zwierząt, ale także m.in. w:
- 3-stopniowy system odkurzania,
- Dirt Detect,
- iRobot Imprint Link,
- raport sprzątania iRobot raporty Clean Map,
- skoncentrowane czyszczenie iRobot tryb Spot Clean,
- stację Clean z funkcją automatycznego usuwania brudu iRobot Clean Base,
- automatyczny dobór sposobu czyszczenia do rodzaju powierzchni.

Najlepszy model 2021 roku
Zakup odkurzacza samojezdnego powinien być przede wszystkim oparty na indywidualnych potrzebach, budżecie i oczekiwaniach. Warto wziąć pod uwagę częstotliwość pracy, np. jeśli w domu mieszkają zwierzęta, poziom hałasu, jaki generuje, jeśli mieszkają z nami małe dzieci, systemy sprzątania i zakres funkcji, jeśli posiadamy problematyczną podłogę w postaci dywanów z gęstym i wysoki włosiem, czy w końcu łatwość obsługi i przejrzystość dedykowanej aplikacji.
Biorąc pod uwagę te wszystkie składowe, bezkonkurencyjnie najlepszy okazał się robot sprzątający iRobot Roomba i7+. W swojej klasie właściwie nie ma on sobie równych, znacznie przewyższają inne modele stopniem zaawansowania technologicznego i efektywnością pracy. Niżej w rankingu znajdują się takie modele jak iRobot Roomba i3, Dreame Bot L10 Pro, czy Tefal Xplorer Serie 95 RG7987, które również oferują całkiem ciekawe rozwiązania.
Poza wysoką jakością wykonania Roomba zawdzięcza swój sukces także latom doświadczenia, najnowszym oprogramowaniem, rozbudowanym funkcjom i gwarancją ciągłego rozwoju, które wyraźnie wyróżniają markę iRobot, na tle innych, dostępnych na rynku firm oferujących odkurzacze samojezdne.