źródło: zdjęcie ze strony sklepu Media Expert
Xplorer Serie 60 RG7455
- automatyczny powrót do bazy i ładowanie
- filtr HEPA
- czujniki antykolizyjne
- brak funkcji automatycznego opróżniania pojemnika
- brak funkcji wirtualnej ściany
- brak funkcji wirtualnej latarni
Żródło zdjęcia: irobot.pl
Roomba 697
- technologia iAdapt
- tryb Spot Clean
- automatyczne dokowanie i ładowanie
- brak wyświetlacza
- brak wirtualnej latarni
- długi czas ładowania
Źródło zdjęcia: irobot.pl
Roomba i7+ (i7558)
- samodzielne opróżnianie zbiornika dzięki funkcji automatycznego usuwania brudu
- planowanie sprzątania według pomieszczeń
- inteligentne mapy Imprint
- brak filtrów HEPA
- głośność pracy
- brak wyświetlacza
Żródło zdjęcia: euro.com.pl
S7
- czujniki antykolizyjne
- identyfikacja dywanu
- automatyczny powrót do bazy i ładowanie
- brak funkcji automatycznego opróżniania pojemnika: brak wirtualnej latarni
- długi czas ładowania
Klasyfikacja generowanego hałasu
Wszystkie sprzęty gospodarstwa domowego od robotów kuchennych po lodówki generują pewien poziom hałasu, który mierzony jest w decybelach. Aby rzetelnie sklasyfikować poziom głośności każdego urządzenia, stworzono specjalną skalę obejmującą litery od A do E. Symbolika obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Sprzęt, który generuje najniższy poziom hałasu, oznaczany jest literą A i odpowiada wszystkim wartościom do 28 dB. Niestety, poziom ten jest niemożliwy do osiągnięcia dla każdego, nawet najcichszego odkurzacza ze względu na rodzaj jego pracy, a także konstrukcję.
Za naprawdę ciche modele odkurzaczy zarówno samojezdnych, jak i manualnych uważa się te, które generują hałas na poziomie 60 dB i odpowiadają literze E. Do tej samej grupy należą również modele generujące hałas 65 dB, który jest najczęściej spotykany poziom głośności i nie stanowi dla naszego zdrowia żadnego zagrożenia, nawet podczas długotrwałego działania.
Problemem mogą okazać się natomiast wszystkie urządzenia generujące hałas na poziomie wyższym niż 65 dB. Długotrwałe przebywanie w tym samym pomieszczeniu co pracujący odkurzacz może powodować bóle głowy, rozdrażnienie, a nawet dezorientację. Tak głośne sprzęty oznaczane są literą N.
Cichy robot sprzątający – dla kogo?
Wbrew pozorom na pytanie, czy roboty sprzątające są głośne, można odpowiedzieć przecząco. Ciche modele gwarantują spokój i wysoki komfort wszystkim mieszkańcom. Dzięki nim możliwa jest nauka, praca, a nawet odpoczynek po ciężkim dniu, bez rezygnowania z idealnej czystości i porządku.
Plusów cichych odkurzaczy automatycznych nie sposób się doliczyć. Są idealnym urządzeniem dla osób pracujących na kilka zmian, w tym zmiany nocne, sprawdzają się świetnie, jeśli w domu mieszka małe dziecko, lub jeśli posiadamy zwierzęta, które nerwowo reagują na hałas. Najcichszy odkurzacz samojezdny to taki, który doskonale sprawdzi się także u osób cierpiących na bóle migrenowe, rozdrażnienie, czy nawet chroniczne zmęczenie. Nim zdecydujesz się na konkretny model, poznaj największe zalety samojezdnych odkurzaczy, generujących niewielki hałas!
Odkurzacze automatyczne budżetowe
Wbrew temu, co mogło być się z pozoru wydawać, cichy robot sprzątający wcale nie musi być drogi! Ranking najcichszych modeli otwierają dwa topowe urządzenia, które nie tylko cieszą się dobrymi opiniami użytkowników, ale również charakteryzują niezwykle cichą i dyskretną pracą w przystępnej cenie.
TEFAL Xplorer Serie 60 RG7455
To model, który nie tylko świetnie poradzi sobie z zabrudzeniami na każdej powierzchni, ale także zadba o komfort i spokój w domowym zaciszu. Funkcje urządzenia pozwalają na jego samodzielność, dzięki automatycznemu powrotowi do stacji ładowania, a także mapowaniu pomieszczeń. Hałas generowany przez robota samojezdnego TEFAL Xplorer Serie 60 RG7455 waha się w przedziale pomiędzy 60, a 65 dB, w zależności od rodzaju podłogi.
iRobot Roomba 697
Jeden z najbardziej budżetowych i zarazem najcichszych modeli na rynku. Odkurzacz iRobot Roomba 697 pozwala na pełną personalizację pracy dzięki możliwości ustawienia wirtualnej ściany, samodzielnemu wykrywaniu poziomu zabrudzenia Dirt Detect, czy też czujnikom skutecznie wykrywającym przeszkody jak meble, czy schody. Dzięki tym cechom model doskonale nadaje się do pracy również w nocy, a poziom hałasu, jaki generuje to zaledwie 60-65 dB.
Źródło zdjęcia: sklep irobot.pl
Odkurzacze automatyczne premium
Flagowe modele robotów sprzątających cechuje nie tylko dyskrecja, ale również szereg funkcji wspomagających, dzięki którym zapomnimy, że odkurzacz w ogóle pracuje. Jakie cechy powinny charakteryzować odkurzacze samojezdne premium i który robot sprzątający do mieszkania okaże się najlepszy?
iRobot Roomba i7+
Zdecydowany zwycięzca zarówno pod względem funkcji, jak i generowanego hałasu. Model iRobot Roomba i7+ pracuje na poziomie zaledwie 61 dB, co stanowi jeden z najmniejszych wyników. Jest także najbardziej samodzielnym modelem dostępnym na rynku. Posiada funkcję automatycznego opróżniania pojemnika, a także możliwość całkowitej personalizacji jego pracy, za pomocą łatwej w obsłudze aplikacji mobilnej.
Źródło zdjęcia: sklep irobot.pl
Roborock S7
Hałas generowany podczas jego pracy sięga do 67 dB, głównie przez bardzo wysoką siłę ssącą. Odkurzacz Roborock S7 doskonale radzi sobie ze wszystkimi zabrudzeniami w tym z sierścią, a o jego samodzielność dba automatyczny powrót do stacji dokującej, możliwość wytyczania spersonalizowanych map i długi czas pracy.
Postaw więc na cichy rodzaj swojego robota sprzątającego i zupełnie zapomnij o hałasie i martwieniu się o porządek!