1 miejsce

Źródło zdjęcia: RTVeuroAGD

iRobot

Roomba i3 (i3156)

Plusy
 • możliwość dostosowania programu sprzątania
 • samodzielne ładowanie i kontynuacja pracy
 • inteligentna nawigacja liniowa
Minusy
 • brak map Imprint
 • brak wykrywania krawędzi
 • brak wirtualnej latarni
Czytaj więcej
2 miejsce

Żródło zdjęcia: euro.com.pl

Roborock

S7

Plusy
 • czujniki antykolizyjne
 • identyfikacja dywanu
 • automatyczny powrót do bazy i ładowanie
Minusy
 • brak funkcji automatycznego opróżniania pojemnika: brak wirtualnej latarni
 • długi czas ładowania
Czytaj więcej
3 miejsce

Źródło zdjęcia: RTVeuroAGD

iRobot

Roomba i7 (i7158)

Plusy
 • planowanie sprzątania według pomieszczeń
 • inteligentne mapy Imprint
 • zmywalny pojemnik na brud
Minusy
 • brak filtrów HEPA
 • brak stacji Clean Base
 • brak wyświetlacza
Czytaj więcej
Kobieta włączająca odkurzacz samojezdny

Najważniejsze funkcje w robotach automatycznych zdaniem użytkowników

Odkurzacze samojezdne to przede wszystkim niezwykle wygodne i praktyczne urządzenia, które pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu, a także ograniczają wysiłek niezbędny do utrzymania mieszkania w idealnej czystości. Czy wszystkie ich funkcje są jednak tak samo istotne z punktu widzenia użytkowników? Oto najważniejsze z nich!

Poziom głośności

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, zdaniem konsumentów poziom głośności stanowi najważniejsze kryterium, które warunkować będzie zadowolenie z pracy odkurzacza samojezdnego na co dzień. Dlaczego? Praca urządzenia na pełnym cyklu sprzątania to, w zależności od powierzchni, od pół godziny do nawet kilku godzin. Dlatego cichy odkurzacz to podstawa. Modele, których poziom głośności przekracza zalecane 65 decybeli, przyczyniają się do zmniejszenia koncentracji, produktywności, a nawet bóli migrenowych, co może znacznie obniżyć poziom efektywności pracy zdalnej, czy codziennego odpoczynku. Niestety, w praktyce ciężko znosić przez godzinę urządzenie emitujące tak wysoki hałas. Nie ma mowy o wydajnej pracy, czy nauce, a samo urządzenie może również drażnić zwierzęta domowe.

Czas pracy i samodzielny powrót do stacji ładowania

Parametry czasu pracy i samodzielnego powrotu do stacji ładującej można stosować zamiennie w zależności od metrażu mieszkania, chyba że mamy do wysprzątania ponad 200 m². Wtedy istotne jest stosowanie obu z nich jednocześnie. W przypadku mniejszych mieszkań spokojnie można postawić na modele, które cechuje albo długi czas pracy, wynoszący ponad dwie godziny, albo samodzielny powrót do stacji dokującej w celu podładowania baterii niezbędnej do kontynuowania pracy jak w przypadku ekonomicznego i wydajnego odkurzacza iRobot Roomba i3. Kiedy decydujemy się na odkurzacz samojezdny, raczej nie mamy ochoty stale nadzorować jego pracy. Samodzielny powrót do ładowania, czy ukończenie całego cyklu odkurzania to podstawa, która warunkuje zadowolenie z zakupu.

Moc ssąca

W przypadku mocy odkurzacza samojezdnego, czy dostępnych trybów pracy, ogromne znaczenie ma jego zastosowanie. Dla osób, które traktują robota sprzątającego bardziej jako dodatek do cotygodniowych cykli sprzątania, duża moc ssąca nie ma aż takiego znaczenia, jak w przypadku osób, które planują traktować odkurzacz samojezdny jako jedyne narzędzie do sprzątania podłóg. Zdaniem większości użytkowników warto jednak zainwestować w nowszy model o większej mocy. Przede wszystkim dlatego, że posłuży nam o wiele dłużej niż starszy, wyposażony w gorszą jakość elektronikę, a także dlatego, że posiada bardziej rozwinięte systemy inteligentnej nawigacji.

Czujniki wykrywania przeszkód i mapowanie

Omawiając efektywność pracy, nie sposób nie wspomnieć o ostatnich, lecz nie najmniej ważnych funkcjach, jakimi są zaawansowane czujniki, nawigacja czy mapowanie pomieszczeń. Bez nich właściwie nie można mówić o efektywnej, a tym bardziej samodzielnej pracy urządzenia. Zaawansowane aplikacje oraz systemy, które dają możliwość pełnej personalizacji urządzenia, zadbają o najlepsze rezultaty i pełne bezpieczeństwo, nawet pod naszą nieobecność. Odkurzacz samojezdny czyszczący podłogę w kuchni

Jaki odkurzacz mając dzieci?

Odpowiedź jest oczywista – jak najcichszy. Czy roboty sprzątające są głośne? To zależy. Sporo modeli oferuje takie funkcje jak ustawienie wirtualnej ściany, która zapobiegnie pracy urządzenia w pokoju śpiącego dziecka, czy mapowanie pomieszczeń, dzięki któremu możemy wyłączyć z trasy konkretny pokój. Problem głośnej pracy będzie jednak wracał, np. jeśli pokój, w którym będzie pracować urządzenie, sąsiaduje z pokojem dziecięcym. Najlepsze roboty sprzątające w przypadku małych dzieci to takie, które generują hałas na poziomie ok. 50 dB. Niestety często w opinii użytkowników poza cichą pracą nie oferują one nic więcej. Dobrym wyjściem pośrednim będzie odkurzacz automatyczny iRobot Roomba i7, który poza najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi gwarantuje również cichą pracę na poziomie do 65 dB. Jest to górna granica, która nie tylko pozwoli swobodnie pospać małemu dziecku, ale również zadba o komfort w mieszkaniu na co dzień. Dziecko oglądające pracujący odkurzacz samojezdny

Jak odkurzacze radzą sobie z sierścią zwierząt?

Jakie automatyczne odkurzacze są najlepsze dla właścicieli zwierząt? To zależy od wielkości czworonoga, długości jego sierści, czy poziomu linienia. Cechami wspólnymi urządzeń dedykowanych dla posiadaczy psów i kotów jest natomiast moc ssąca, pojemność silnika i sposób filtracji. Dlaczego? Mimo iż producenci prześcigają się w nowych trybach pracy i funkcjach, tak naprawdę bez pojemnego zbiornika i dużej mocy ssącej, jak w przypadku modelu Roborock S7, który oferuje moc aż 2500 Pa, żadne urządzenie nie poradzi sobie z sierścią, czy to na dywanach, czy na panelach. Użytkownicy zwracają również uwagę na systemy filtracji, ponieważ to od nich bezpośrednio zależy, ile roztoczy i alergenów zostanie wyeliminowanych z powietrza.

Ocena rankingu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Brak komentarzy

Chcesz być na bieżąco z nowinkami o robotach sprzątających dostępnych na rynku? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj aktualne informacje o najlepszych odkurzaczach samojezdnych, które wyręczą Cię w sprzątaniu!